Avusturya’da 2024 yılı içinde yapılacak tüm yardımlar

2024 yılında, aile yardımları, çocuk yardımları ve emekli maaşları ne kadar artacak? Yeni ikramiyeler? Vergi indirimi? Zamlar? Enerji yardımı yapılacak mı? İklim ikramiyesi ne kadar verilecek? Tüm yardım haberlerine ilişkin detaylar.


Avusturya’da 2024 yılı içinde yapılacak tüm yardımlar

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da 2024’te uygulanacak sosyal yardım ve ekonomik destekler arasında ailelere yönelik artan yardımlar, çocuk başına ek ödemeler, aylık bakım ücretlerindeki yükselme, yakınlarına bakım sağlayanlara verilecek bonuslar, işsizlere eğitim bonusları, çevresel teşvikler, enerji maliyet destekleri ve daha birçok destek bulunmaktadır. Ayrıca, vergi avantajları, iklim teşvikleri, elektrik maliyet desteği, elektrikli araç alımlarına teşvik, konut ve ısıtma yardımları gibi programlar da hayata geçirilecek. Eyalet bazında ise Viyana, Niederösterreich, Vorarlberg ve Steiermark gibi bölgelerde özel destek programları ve yardımlar bulunmaktadır.

AVUSTURYA’DA VE EYALETLERİNDE 2024’TE YAPILACAK YARDIMLAR 

AİLELER YILLIK 2.200 EURO’YA KADAR DAHA FAZLA YARDIM ALACAK

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
2024 Yılında ORF’ye Kaydolan Viyanalı Kadının Hesabından 1.094 Euro Kesildi

Viyanalı bir kadın, ORF ev hanehalkı vergisi için kaydını yaptırdıktan ...

Avusturya’da Cennet Gibi Hayat: 56 Yaşındaki Adam 10 Yıldır İşsiz ve İşsizlik Maaşı Alıyor!

Avusturya'da işsizlik oranları artarken, uzun süreli işsizlerin yaşadığı zorluklar da ...

Viyana’daki Bir Apartmanda Yeni Ev Kuralları: Balkonda Sigara İçmek Yasaklandı

Viyana'nın Ottakring bölgesindeki bir apartmanda, yeni ev kuralları gereği balkonda ...

2024 yılı için tüm aile yardımlarının enflasyona göre ayarlanması, aile yardımı fonlarının 433 milyon Euro ve çocuk bakım yardımı fonlarının yaklaşık 117 milyon Euro artacağı anlamına geliyor. Toplamda 1.2 milyon aile ve 1.9 milyon çocuk bu değerlemeden faydalanacak. Bu, şu anki enflasyonla yılda 2.200 Euro’ya kadar ek ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Kinderbetreuungsgeld: Hangi çocuk bakım parası seçeneğini seçtiğinize bağlı olarak, bu 1.000 ila 2.000 Euro daha fazladır.

Familienbeihilfe plus der Kinderabsetzbetrag: Aile yardımı artı çocuk kesintisi, çocuk 3 yaşından küçükse çocuk başına yaklaşık 212 Euro daha fazla.

Der Familienzeitbonus: Babalık ayı boyunca verilen aile zamanı ikramiyesi, daha fazla babanın aile zamanı geçirmesini sağlamak amacıyla iki katına çıkarılmıştır. Bu, aylık 740 avrodan 1.480 avronun üzerine bir artış anlamına gelmektedir ve babaların katılımını güçlendirmek için bir başka önlemdir. Bu miktar yıllık olarak değerlendirilecek ve dolayısıyla 1 Ocak 2024’ten itibaren aylık yaklaşık 1.600 avro olacaktır. 1 Ocak 2023’ten bu yana, aile zamanı primi artık babanın daha sonra aldığı çocuk bakım parasından mahsup edilmemektedir.

Kinderbetreuungsgeld: Marjinal istihdamı mümkün kılmayı amaçlayan gelire bağlı çocuk bakım parası için ek kazanç sınırı 2024 yılında 7.800 avrodan 8.100 avroya yükseltilecektir.

Familienbonus Plus für volljährige Kinder: 1 Ocak 2024’ten itibaren yetişkin çocuklar için Aile Bonusu Plus 650 avrodan 700 avroya ve ek çocuk yardımı 550 avrodan 700 avroya yükseltilecektir. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz. 

AYLIK BAKIM ÜCRETLERİ 2.061 EURO’YA YÜKSELDİ
2024 yılında bakım seviyesi 1 için aylık 192 Euro yardım yapılacak. Daha önce bu miktar 175 Euro idi. Bakım seviyesi 2 için gelecekte aylık 354 Euro, 3. seviye için ise 551 Euro olacak. Bakım seviyesi 4 için Ocak ayından itibaren aylık 827 Euro, 5. seviye için aylık 1.123 Euro alınacak. Bakım seviyesi 6 alanlar aylık 1.569 Euro, 7. seviyedekiler ise 2.061,80 Euro alacaklar.Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

YAKINLARINA BAKAN KİŞİLERE 1.500 EURO İKRAMİYE
Avusturya’da yakınlarına bakan kişilere 1.500 Euro Bonus verilecek. Bakım bonusu, 4. seviye bakım parası alan ve aylık net geliri 1.500 Euro’nun altında olan bireyler için geçerli olacak. Ayrıca, işlerini bakım görevleri için bırakmamış ya da bakım yapan yakın olarak sigortalı olmayan bireyler de bu destekten yararlanabilecek. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

ÇOCUK BAŞINA EK 60 EURO ÖDEME
Avusturya, aylık brüt geliri 2.000 Euro’nun altında olan tek başına gelir sağlayanlara ve Sosyal Yardım, İşsizlik Maaşı, İstihdam Desteği veya Uyum Ödeneği alan kişilere aylık 60 Euro ek ödeme yaparak ekonomik sıkıntı içindeki ailelere ve bireylere destek sağlamayı amaçlıyor. Ödeme programının 2024 yılının sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz. 

SOĞUK İLERLEME KALDIRILDI: EMEKLİLER VE ÇALIŞANLAR YILLIK 875 EURO’YA KADAR DAHA FAZLA PARA ALACAK
Avusturya’da onlarca yıldır tartışıldı, çoğu zaman vaat edildi ama bir türlü kaldırmadı. Sonunda iktidar partisi ÖVP Soğuk ilerlemeyi (Kalte Progression) kaldırdı. Artan oranlı vergi oranının eşik değerlerinin fiyat artış oranlarına göre ayarlanmaması ve gelir artışlarının daha yüksek bir reel vergi yüküne tabi olması nedeniyle ortaya çıkan gizli vergi artışına soğuk ilerleme denir. Daha önce, 11.000 Euro’ya kadar olan gelir üzerinden vergi ödenmiyordu. 1 Ocak’tan itibaren, gelir yalnızca 19.693 Euro’dan vergilendirilecektir. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

KLİMABONUS: YETİŞKİNLERE 300 EURO, ÇOCUKLARA 150 EURO
Avusturya’da 183 günden fazla ikamet eden yetişkinlere, 2023 yılında 110 Euro, 150 Euro, 185 Euro veya 220 Euro’ya kadar Klimabonus ödemesi yapıldı. Ayrıca, 18 yaşından küçük bireylere de bu tutarların yarısı kadar ödeme gerçekleştirildi. 2024 yılında 300 Euro İklim ikramiyesi ödenmesi bekleniyor. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

AMS İŞSİZLERE EĞİTİM BONUSUNU ARTTIRIYOR: 374 EURO’YA KADAR EK DESTEK
Yeni düzenlemeye göre, en az dört ay süren eğitimlere katılan iş arayanlar, aylık 75 Euro ile başlayan destekleme alacaklar. Eğitim süresi arttıkça destekleme miktarı da artacak. En az 12 ay süren eğitimlere katılanlar ise aylık 374 Euro’ya kadar ek ödeme alma hakkına sahip olacaklar. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz. 

ÇALIŞANLARA 3.000 EURO’YA KADAR PRİM VERİLECEK
Avusturya Maliye Bakanlığı (BMF), 2024 yılında da çalışanlara enflasyon primi verileceğini açıkladı. Bu uygulama, çalışanların artan yaşam maliyetleriyle mücadele etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. 2024 yılında, belirli şartları sağlayan çalışanlar, kişi başına 3.000 Euro’ya kadar vergi ve sosyal sigorta muafiyeti alabilecekler. Ancak, bu hakka sahip olabilmek için anlaşmanın ilgili toplu sözleşmede yer alması gerekiyor. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

200 EURO ONARIM BONUSU
Avusturya’da 25 Eylül 2023 Pazartesi gününden itibaren, İklim Bakanlığı’nın ülke çapındaki 200 Euro’ya kadar olan tamir bonusu tekrar kullanılabilir hale geldi. Haziran ayında işletmelerin tamirleri sahtekarlıkla düzenlediği ve desteklemeyi talep ettiği bir dizi olayın ortaya çıkmasının ardından, bonus yaz tatilinin ardından gelişmiş güvenlik önlemleri ile yeniden başlıyor. Katılan işletmelerin sayısının azaldığı da dikkat çekmektedir. 3.500 yerine, bonusun kullanılabileceği yaklaşık olarak 2.000 şirket bulunmaktadır.Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

500 EURO’YA KADAR ELEKTRİK MALİYET DESTEĞİ
Avusturya’da Elektrik fiyat freni olarak adlandırılan düzenleme 1 Aralık 2022’den itibaren yürürlüğe girdi. Bununla birlikte, 2.900 kilowatt saat (kWh) elektrik tüketimi sınırına kadar tüm hanelerde kWh başına sadece on Cent ücret hesaplanacak, bunun ötesindeki fazla tüketim için normal piyasa fiyatı ödenecek. Aynı zamanda, bu sınır bir hanenin ortalama tüketiminin yüzde 80’ini oluşturduğundan, insanları elektrik tasarrufu yapmaya da teşvik etmesi bekleniyor. Üçten fazla kişinin yaşadığı haneler ek bir kota alacak. Hanede yaşayan ilave her kişinin 30 Cent üzerinden 350 kilovat saatlik bir kota ile destekleneceğini ve bunun da kişi yıllık 100 avronun üzerinde ek bir rahatlamaya karşılık geldiğini açıklandı. GIS’den muaf olan tüm haneler ayrıca 200 Euro’ya kadar şebeke maliyeti sübvansiyonu alacaklar.  Destek programı 2024 yılının sonuna kadar devam edecek. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

18 YAŞINA GİRENLERE BİR YIL ÜCRETSİZ ‘KLIMATICKET’ VERİLECEK
Avusturya federal hükümeti, gençleri toplu taşıma araçlarına teşvik etmek amacıyla 18 yaşındaki bireylere ücretsiz bir ”Klimaticket” sunmayı planlıyor. Bu özel program 2024 yılında başlatılacak. Hükümet, bu özgün teşviki tanıtmak için her yıl 120 milyon Euro’luk bir bütçe ayırmayı taahhüt etti. Gençler, 18 yaş günlerinden itibaren üç yıl içerisinde bu özel bileti kullanma hakkına sahip olacaklar. Bu hareketin amacı, gençleri daha sürdürülebilir toplu taşıma seçeneklerine yönlendirmek ve otomobil veya moped kullanımını azaltmaktır. Avusturya Ulaşım Kulübü, bu adımı “güçlü bir teşvik” olarak nitelendirirken, İklim Bakanı Leonore Gewessler, bu programla toplu taşıma araçlarını “herkes için rahat ve uygun fiyatlı” kılmayı hedeflediklerini belirtti. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ALANLARA 5.000 EURO’YA KADAR DESTEK
2024 yılında özel kişiler için elektrikli araç alımı, maksimum 5.000 Euro’ya kadar destekleniyor. Ayrıca, elektrikli motosiklet alımları için 2.300 Euro’ya kadar teşvik sağlanacak. Elektrikli araçlar için özel şarj altyapısı (şarj kablosu, duvar şarj istasyonları) için 600 Euro’ya kadar bonus alınabilecek. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

BUNDESHEER, YEREL VE MEVSİMSEL YEMEK İÇİN GÜNLÜK YEMEK PARALARINI ARTIRIYOR
Avusturya Federal Ordusu, günlük yemek paralarını mevcut 5 Euro’dan 6,50 Euro’ya yükseltme kararı aldı. Verteidigungsministerin Klaudia Tanner tarafından duyurulan bu artışın temel hedefi, Federal Ordusu’na daha fazla finansal kaynak sağlamak ve bölgesel, mevsimsel gıdalara odaklanarak yemek hizmetini iyileştirmektir. Bu adım, kışlalardaki masalara daha fazla bölgesel ve mevsimsel gıda koymayı amaçlamaktadır. Tanner, artışın personel, kadın askerler ve milisler için bir avantaj olduğunu vurgularken, Federal Ordusu’nun daha önce günlük yemek paralarını dörtten beş Euro’ya çıkardığını hatırlattı. Federal Ordusu, “Klimateller” projesi ile kışla mutfaklarında daha sürdürülebilir ve kaliteli yemek sunmayı hedeflemektedir. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

ÇALIŞANLARA 1.200 EURO’YA KADAR İŞE GİDİP GELME YARDIMI
Avusturya’nın çeşitli eyaletlerinde, çalışanlara mali zorlukları hafifletmek için çeşitli işe gidip gelme yardımları sunuluyor. Niederösterreich’da Pendlerhilfe (işe gidip gelme yardımı) programı, yılda en fazla 1.000 Euro’ya kadar destek sağlıyor. Bu destek, mesafeye bağlı olarak kilometre başına 4 Euro olarak hesaplanıyor. Toplu taşıma kullanımında ise bu miktar, Eko-Bonus ile %20 artarak yılda en fazla 1.200 Euro’ya çıkabiliyor.

Gelir sınırları ise şu şekildedir: Bekarlar için aylık 2.000 Euro, tek ebeveynli bir çocuklu ve çocuksuz yaşam ortaklıkları için 3.600 Euro, evli çiftler veya bir çocuklu yaşam ortaklıkları için maksimum 4.400 Euro’dur. Her ek çocuk için bu sınır 800 Euro artar.

  • Steiermark’ta Pendlerbeihilfe (işe gidip gelme yardımı) en fazla 389 Euro’ya kadar olup, doğrudan çevrimiçi olarak başvurulabilir.
  • Niederösterreich’da Pendlerhilfe (işe gidip gelme yardımı) programı, yılda en fazla 1.000 Euro’ya kadar destek sağlıyor. Bu destek, mesafeye bağlı olarak kilometre başına 4 Euro olarak hesaplanıyor. Toplu taşıma kullanımında ise bu miktar, Eko-Bonus ile %20 artarak yılda en fazla 1.200 Euro’ya çıkabiliyor.
  • Gelir sınırları ise şu şekildedir: Bekarlar için aylık 2.000 Euro, tek ebeveynli bir çocuklu ve çocuksuz yaşam ortaklıkları için 3.600 Euro, evli çiftler veya bir çocuklu yaşam ortaklıkları için maksimum 4.400 Euro’dur. Her ek çocuk için bu sınır 800 Euro artar.
  • Oberösterreich’da Pendlerbeihilfe, 218 Euro’dan 421 Euro’ya kadar değişen miktarlarda sağlanıyor.
  • Burgenland’da seyahat maliyeti yardımı yılda 850 Euro’ya kadar çıkabilir.
  • Kärnten’da da geçen yıl için geriye dönük olarak seyahat maliyeti yardımı sağlanacak.

Bu yardımlar, çalışanların artan yaşam maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı olmak ve özellikle ulaşım ve ısıtma gibi temel ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmıştır. Çalışanlar, ilgili eyaletin web sitesi üzerinden online olarak başvuruda bulunabilecekler.Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2024 – AVUSTURYA’NIN EYALETLERİNDE YAPILAN KONUT VE ISITMA YARDIMLARI
Avusturya’nın çeşitli eyaletlerinde, yükselen yaşam maliyetleri ve enerji fiyatlarına karşı vatandaşları desteklemek amacıyla konut ve ısıtma yardımları devam ediyor. Eyaletlere göre değişen yardım programları ve son başvuru tarihleri şöyle:

VİYANA:
– Enerji yardımı için 500 Euro’ya kadar, başvurular 30 Haziran 2024’te sona eriyor.
– Kira yardımı için 15.000 Euro’ya kadar, başvurular 29 Şubat 2024’te sona eriyor.
KARNTEN:
– 280 Euro’ya kadar ısıtma yardımı, başvurular 30 Nisan 2024’te sona eriyor.

NİEDERÖSTERREİCH:
– 225 Euro’ya kadar Isıtma ikramiyesi, başvurular 31 Mart 2024’te sona eriyor.

– Evde yakınlarına bakan kişilere 1.000 Euro ikramiye, başvurular 31 Aralık 2024’te sona eriyor.
SALZBURG:
– 600 Euro ısıtma yardımı, başvurular 1 Ocak – 30 Eylül 2024 arasında yapılabilinecek.
STEİERMARK:

– 340 Euro Isıtma bonusu, başvurular 29 Şubat 2024’te sona eriyor.
VORARLBERG:
– 500 Euro Konut ve Isıtma ikramiyesi, başvurular 16 Şubat 2024 tarihinde sona eriyor.
OBERÖSTERREİCH:
– 200 Euro ısıtma yardım başvuruları 1 Şubat – 31 Mart 2024 arasında yapılabilinecek.
– Bakım veren aile üyelerine 1.600 Euro’ya kadar İkramiye başvuruları 30 Kasım 2024 tarihinde sona eriyor.
BURGENLAND:
– 2.000 Euro’ya kadar Isıtma yardım başvuruları 1 Ocak – 31 Aralık 2024 arasında yapılabilinecek.

TİROL:
250 Euro Isıtma ve 650 Euro Konut yardım başvuruları 1 Mart – 30 Eylül 2024 arasında yapılabilinecek.

VİYANA: ENERGIEUNTERSTÜTZUNG PLUS – 500 EURO’YA KADAR ENERJİ YARDIMI
Viyana’da “Energieunterstützung Plus” adı altında yaklaşık 200 bin haneye 500 Euro’luk yardım yapılacak. asgari gelir yardımı alanlar, konut yardımından yararlananlar, işsizlik maaşı alanlar, acil yardım alanlar, eğitim ödeneği alanlar, kısmi emeklilik ödeneği alanlar, yaşam standartlarına erişim için verilen köprü yardımından yararlananlar, hastalık parası alanlar, rehabilitasyon ödeneği almaya hak kazanan düşük gelirliler ve entegrasyon ödeneği alanlar faydalanabilecek. „Energieunterstützung Plus“ için başvurular, 3 Ekim 2023 – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında wien.gv.at adresinden çevrimiçi olarak yapılabilir. Maksimum finansman miktarı hane başına 500 Euro’dur. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

VİYANA: 15.000 EURO’YA KADAR KİRA YARDIMI
Viyana Belediyesi, kira borçlarına yönelik yeni bir yardım programını hayata geçirdi. “Viyana Konut Güvencesi Plus” adını taşıyan bu yeni hizmet, konut kaybı riski taşıyan kiracılara, kira borçlarının %70’ini karşılama imkânı sunuyor. Başvurular, 4 Eylül 2023’ten 29 Şubat 2024’e kadar yapılabilir. 400 Euro’dan başlayarak borçlarınızı ödeme planı altına alabilirsiniz. Eğer borcunuz 4.000 Euro’dan fazlaysa, destek alabilmeniz için sosyal hizmet danışmanlığı gerekmektedir. Destek için ayrılan maksimum tutar 15.000 Euro. Bu limitin üzerindeki borçlar kapsam dışında kalıyor. Başvurular sadece belirli bir dönemde yapılabilir ve destek doğrudan ev sahibine veya bina yönetimine aktarılır. Ancak, bu destek programı, evinizi kaybetmeme garantisi değil, sadece maddi bir yardımdır. Özellikle özel konutlarda, ev sahibiyle geri ödeme planı yapmak esastır. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

VİYANA: AİLELERE AYDA 94 EURO EKSTRA DESTEK
Viyana şehir yönetimi, yoksulluk içindeki çocukları desteklemek için asgari geçim desteği olan Mindestsicherung’da revizyona giderek, tek ebeveynli ailelere ve çocuklu çiftlere ek mali yardım sağlayacak yeni bir ekonomik destek paketi başlatıyor; bu paket 2024 Ocak’ta yürürlüğe girecek ve ayda 100 Euro’ya kadar ek destek içerecek. Yeni düzenlemeyle, yoksulluk sınırındaki aileler, Ausgleichszulagen-Richtsatz’ın %4.5’i kadar ek yardım alacak. Bu destekle birlikte 10.000 çocuklu çift, aylık gelir kayıplarını telafi edebilecek ve bu aileler için ayda 94,82 Euro ekstra gelir sağlanacak. Tek ebeveynli ailelere ise ayda 47,41 Euro ek destek verilecek. Ancak, çocuksuz yaklaşık 3.000 çift, yapılan kesintileri tam anlamıyla hissedecek. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

YUKARI AVUSTURYA: BAKIM VEREN AİLE ÜYELERİNE 1.600 EURO’YA KADAR İKRAMİYE
Yukarı Avusturya’da, aile üyelerine verilen bakım için mali destek artırıldı. 1 Ocak’tan itibaren, bakıcılar 400 ila 1.600 Euro arasında değişen miktarda yardım alabilecek. Ayrıca, enflasyondan etkilenen vatandaşlara 200 Euro enerji maliyeti yardımı sağlanacak ve 160.000’den fazla hane bu bonustan yararlanacak. Aile Üyeleri Bonusu ise 750 Euro’dan 1.500 Euro’ya yükseltildi, ve bağımsız 24 saatlik bakıcılar bir hane içinde üç kişiye bakabilecek.

Yeni sübvansiyon düzenlemesi şu şekildedir:

  • Bağımsız bir bakım ilişkisi için 400 Euro (daha önce 320 Euro)
  • İki bağımsız bakım ilişkisi için 800 Euro (daha önce 640 Euro)
  • Bağlı bir bakım ilişkisi için 800 Euro (daha önce 640 Euro)
  • İki bağlı bakım ilişkisi için 1.600 Euro (daha önce 1.280 Euro)

 Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YUKARI AVUSTURYA: 200 EURO ISITMA YARDIMI
Avusturya’nın Yukarı Avusturya eyaleti, yüksek ısıtma maliyetlerinden etkilenen mali zorluk çeken bireylere finansal destek sağlamak amacıyla 200 Euro’luk bir ısıtma maliyeti yardımını duyurdu. Bu yardım, 1 Şubat 2023’ten itibaren eyaletin resmi web sitesi üzerinden dijital olarak talep edilebilecek.

200 Euro yeni bonus
Eyalet yetkilileri, başvuru sürecinin “hızlı ve kolay” olduğunu belirtiyor. Bu işlem daha önce yalnızca belediye ofislerinde şahsen yapılabiliyorken, şimdi tamamen dijital olarak gerçekleştirilebiliyor. Yaşlı ve bilgisayar kullanmayan kişiler için istisnai olarak başvuruların hala belediye ofislerinde veya magistratlarda yapılabileceği belirtiliyor.

Bu yardım için alıcıların 2022 yılı brüt gelir sınırı tek kişilik hane için yıllık 17.700 Euro, birden fazla kişilik hane için ise 25.000 Euro olarak belirlenmiş. Bu yardım, kışın soğuk günlerinde yüksek ısıtma maliyetleri ile mücadele eden vatandaşlara önemli bir destek sağlayacak.

Başvuru ve daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

KARTNER: 280 EURO’YA KADAR ISITMA YARDIMI
Avusturya’nın Kärnten eyaleti 2023/2024 dönemi için hane halklarına “Isınma Yardımı” adı altında finansal destek sağlayacak. Bu sayede toplam yardım miktarı 210 Euro ile 280 Euro arasında olacaktır. Başvurular 2 Ekim 2023’ten 29 Mart 2024’e kadar yapılabilir. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

NIEDERÖSTERREİCH EYALETİ: EVDE YAKINLARINA BAKANLAR 1.000 EURO BONUS
Avusturya’nın Aşağı Avusturya (Niederösterreich) Eyaleti, evde aile bireylerine bakım yapan kişilere Ekim ayından itibaren maddi destek sunma kararı aldı. Bu kapsamda hayata geçirilen “NÖ Bakım ve Destek Çeki” programı, iş hayatıyla evde bakımın daha uyumlu bir şekilde sürdürülmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Program, bakıma muhtaç bireylerin yanı sıra onlara evde bakım hizmeti sunan yakınlarına da yıllık 1.000 Euro’luk destek sağlanıyor. Başvurular 31 Aralık 2024’te sona eriyor. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

VORARLBERG EYALETİ: KONUT VE ISITMA YARDIMI 500 EURO
Vorarlberg eyaletinde 2023/24 Konut ve Isıtma Maliyeti Yardımı ödemelerinin başvuruları 16 Ekim 2023’te başladı. Yardım miktarı 330 Euro’dan 500 Euro’ya çıkarıldı. Ödemeler, Vorarlberg Belediyeleri ve İlçe Valilikleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Başvurular 16 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.

Feldkirch ekstra 50 Euro
Vorarlberg bölgesindeki Feldkirch kasabası, ısıtma maliyetlerine yönelik ekonomik desteği artırıyor. Feldkirch’te yaşayan sakinler, daha önce belirlenen Vorarlberg ısıtma maliyeti yardımına ek olarak 50 Euro daha alacaklar. Bu, toplamda 550 Euro’ya kadar ısıtma maliyeti yardımı alabilecekleri anlamına geliyor.Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

STEİERMARK EYALETİNDE 340 EURO’YA KADAR ISITMA MALİYETİ YARDIMI
Steiermark Eyaleti, artan yaşam maliyetleri ve enerji fiyatlarına karşılık olarak ısıtma maliyetlerini hafifletmek için vatandaşlarına 340 Euro’ya kadar mali destek sağlıyor. Bu yardım, eyalette yaşayan ve gelir sınırları içinde olan hane halklarına yöneliktir. Tek kişilik hanehalkları için aylık net gelir üst sınırı 1.392 Euro, evli çiftler veya aile birlikleri için 2.088 Euro olarak belirlenmiş, her bir ek çocuk için ise bu sınır 418 Euro artmaktadır. Başvurular, 2 Ekim 2023’ten 29 Şubat 2024’e kadar, vatandaşların ikamet ettikleri belediye binalarında, şehir ofislerinde, Graz şehrindeki hizmet merkezlerinde ve servis noktalarında yapılabilecek. Steiermark Eyaleti’nin sosyal servisi, ısıtma maliyet yardımı hakkında soruları cevaplamak için 0800/20 10 10 numaralı ücretsiz telefon hattından hizmet veriyor.Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

SALZBURG EYALETİNDE: 600 EURO ISITMA YARDIMI
Avusturya’nın Salzburg eyaletinde, soğuk mevsimde ısınma maliyetlerini dengelemek amacıyla 2024 yılında başlatılan yeni bir yardım programı kapsamında, 1 Ocak 2024’ten itibaren başvurular kabul edilmeye başlandı. Bu program dahilinde, belirli gelir sınırlarını aşmayan başvuru sahiplerine 600 Euro’luk tek seferlik bir ısıtma bonusu sağlanacaktır. Başvuru süreci 30 Eylül 2024 tarihine kadar devam edecek olup, belirli koşulları karşılayan bağımsız hanehalkları bu destekten faydalanabilecektir. Başvuru süreci 1 Ocak 2024’ten 30 Eylül 2024’e kadar devam edecek. Daha fazla ayrıntı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

BURGENLAND EYALETİNDE: 2.000 EURO’YA KADAR ISITMA YARDIMI

Burgenland, 2024 için Isınma Fiyat Tavanı uygulamasını güncelleyerek yüksek ısınma maliyetleriyle mücadelede vatandaşlarına destek sunuyor. Yıllık net gelire göre %3 ile %6 arasında makul ısıtma gideri kabul edilerek, en az 50 Euro, maksimum 2.000 Euro destek öngörülüyor. Başvurular 2 Ocak’tan itibaren kabul edilecek.

Burgenland, süregelen enflasyonun etkileriyle mücadele etmek ve vatandaşlarını yüksek ısınma maliyetlerinden korumak amacıyla 2024 yılı için Wärmepreisdeckel (Isınma Fiyat Tavanı) uygulamasını güncelledi. Eyalet Başkanı Hans Peter Doskozil’in açıklamalarına göre, bu önlem, düşük gelirli vatandaşları desteklemek ve enerji piyasalarındaki belirsizliklere karşı koruma sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Doskozil, federal hükümetin enerji piyasalarına etkili müdahalede bulunamadığını eleştirerek, Burgenland’ın vatandaşlarını zor zamanlarda yalnız bırakmayacağını vurguladı. 2023’te başarılı bir şekilde uygulanan Wärmepreisdeckel sayesinde, yıl başından bu yana 20.000’den fazla başvuru alındığını ve 12 milyon Euro’nun üzerinde fonun vatandaşlara tahsis edildiğini belirtti.

Yeni düzenlemelerle, yıllık net geliri 23.000 Euro’ya kadar olan vatandaşlar için gelirlerinin %3’ü, 63.000 Euro’ya kadar olanlar için ise gelirlerinin %6’sı makul ısıtma gideri olarak kabul edilecek. Ayrıca, enerji tasarrufunu teşvik etmek amacıyla, hesaplamalarda ısıtma giderlerinin %90’ı dikkate alınacak. Yeni yönetmelikle, hak sahiplerine en az 50 Euro, en fazla 500 Euro ödeme yapılacak ve maksimum destek miktarı 2.000 Euro olarak devam edecek.

Doskozil, 2024 bütçesinde herhangi bir ek borçlanmanın olmadığını, stabil finansların kriz zamanlarında Burgenland halkını desteklemeye devam etmek için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Yeni Wärmepreisdeckel, 2 Ocak’tan itibaren başvuruya açık olacak ve başvuru süresi 31 Aralık 2024’te sona erecek.

Burgenland’ın bu adımı, Avusturya’da benzersiz olan özelleştirilmiş ve sosyal olarak kademelendirilmiş bir destek modelini temsil ediyor. Bu model, tüm ısıtma türleri için geçerli olup, vatandaşların enerji maliyetlerindeki artışla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Başvurularınız için BURAYA tıklayabilirsiniz.

TİROL EYALETİNDE 900 EURO SÜBVANSİYON: 250 EURO ISITMA YARDIMI VE 650 EURO KONUT YARDIMI
Tirol, enflasyonla mücadelede vatandaşlarına destek olmaya devam ediyor. 2024 yılı için “Tirol Sübvansiyonu 2.0” adı verilen program, konut ve ısınma giderlerini hafifletmeyi amaçlayan önemli yeniliklerle geliyor. Eyalet yönetimi, toplamda 30 milyon Euro’luk bir bütçe ayırarak, gelir sınırlarını yaklaşık yüzde on oranında artırdı ve finansman düzeyini korudu.

Yenilikler ve Başvuru Detayları
2024 sübvansiyon programı, 1 Mart 2024’ten itibaren başvurulara açık olacak ve 30 Eylül 2024’e kadar sürecek. Geçen yıl yardım alanlar için ise otomatik bir takip başvurusu yapılacak, böylece sürecin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Tirol Sübvansiyonu 2.0: Konut ve Isınma Giderleri İçin Yenilenen Destek
Özellikle fiyat artışlarından etkilenen hanelere yönelik olarak gelir sınırlarının artırılması, daha fazla insanın bu destekten yararlanabilmesini sağlayacak. Dört kişilik bir hane, net geliri 2.600 Euro’ya kadar ise, toplamda 900 Euro tutarında bir yardım alabilecek. Bu yardım, 250 Euro ısınma ve 650 Euro konut yardımını içerecek şekilde kademelendirilecek.

Başvurular ve Daha Fazla Bilgi
Vatandaşlar, başvuru formlarına ve Tirol Sübvansiyonu 2.0 hesaplayıcısına 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Tirol eyaletinin resmi web sitesi www.tirol.gv.at/tirolzuschuss üzerinden erişebilecekler. Detaylı bilgi ve gelir limitleri, başvuru dönemi başlamadan önce duyurulacak.

 

 

 

Yayınlama: 18.02.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.