Romanya’da Büyük Otoyol Projesi: Sibiu – Pitești Otoyolu Bölüm 3 İnşaatı Hız Kazanıyor

Romanya’nın Sibiu ve Pitești şehirleri arasında inşa edilen Sibiu – Pitești Otoyolu’nun Bölüm 3’ü, İtalyan WeBuild firması tarafından yürütülüyor. Projenin bu bölümü, bu ay içerisinde inşaat izni alacak ve çalışmalar hız kazanacak.

Romanya’da Büyük Otoyol Projesi: Sibiu – Pitești Otoyolu Bölüm 3 İnşaatı Hız Kazanıyor

UTKAN HABER (Viyana) – Romanya’nın Pitești şehri yakınlarındaki Sibiu – Pitești Otoyolu’nun Bölüm 3 (Cornetu – Tigveni) inşaat izni projesi bu ay içerisinde tamamlanarak teslim edilecek. Ulaştırma Bakanlığı Devlet Sekreteri Irinel Ionel Scrioșteanu’nun açıklamalarına göre, İtalyan WeBuild firması bu bölümde, proje kapsamında özellikle 5. bölümde gösterdiği başarılı mobilizasyonu tekrarlamayı hedefliyor.

Bu proje, Romanya’daki devam eden en büyük otoyol sözleşmelerinden biri olarak kayıtlara geçti. Şu ana kadar belirli bölgelerde toplam 21 adet deneme kazığı sondajı yapıldı. Bu kazıklar, bölgenin zorlu jeoteknik koşullarında test edilmek üzere kullanılacak. Kazıkların sondaj derinlikleri 25 ile 40 metre arasında değişiyor ve bu hafta sonuna kadar sıkıştırma ve çekme testlerine başlanacak.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Macaristan Otobanlarında Akaryakıt Fiyatları Şehir İçi Fiyatlarından 54 Forint Daha Yüksek

Macaristan’da otobanlarda akaryakıt fiyatları şehir içlerine göre litrede 54 Forint ...

Gurbetçilere Üzücü Haber: Yurtdışından Türkiye’ye İkinci Telefon Getirilmesine Yasak Getirildi

Türkiye'ye yurtdışından ikinci bir cep telefonu getirilmesine yasak getirildi; fazladan ...

Sıla Yolunda Otoban Ücretleri Cep Yakıyor: Almanya’dan Türkiye’ye Macaristan Üzerinden 109 Euro Vignet Ücreti Ödeniyor!

Almanya'dan Türkiye'ye karayoluyla seyahat eden Avrupalı gurbetçiler, yüksek uçak bilet ...

Sırbistan Sınır Kapısında Koruma Altındaki Papağan Ele Geçirildi

Sırbistan'ın bir sınır kapısında, gümrük memurları ve polis işbirliğiyle koruma ...


Projede ayrıca arkeolojik sit alanları araştırılıyor, orman dışı ve ormanlık alanlardaki ağaç kesme işlemleri tamamlanmak üzere. WeBuild, projede 3.000 işçi istihdam edecek ve Romanya’nın şimdiye kadar gördüğü en uzun otoyol tüneli olan 1,7 kilometrelik bir tünel inşa edecek. Proje kapsamında ayrıca 12 kilometreden fazla köprü, geçit ve viyadük inşaatı yapılacak ve 25 kilometreden fazla zemin iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Toplam maliyeti 5,323 milyar lei (KDV hariç) olan bu dev projenin finansmanı, Ulaşım Programı (PT) kapsamında sağlanacak. Sibiu – Pitești Otoyolu, Bölüm 3’ün 2028 yılında hizmete açılması planlanıyor.

Yapım sürecinde, Cepari köyünde 7 hektarlık bir alanda şantiye düzenlemesi çalışmaları sürerken, Racovița iş noktasında da 4 hektarlık bir alanda idari ofisler, laboratuvar, iki beton istasyonu ve prefabrik ürünler için bir alan inşa ediliyor.

WeBuild ve Tancrad SRL Ortak Girişimi tarafından yürütülen bu projede, 37,40 km uzunluğundaki bölüm için verilen sözleşme süresi 57 ay olarak belirlendi. Bu sürenin 12 ayı tasarım, 45 ayı ise inşaat sürecini kapsıyor. Bu büyük ölçekli inşaat projesinin, bölge ekonomisine ve ulaşım altyapısına önemli katkılar sağlaması bekleniyor.


Yayınlama: 23.04.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum