Avusturya’nın Niederösterreich Eyaletinde Aşırı Hız Yapan Dokuz Araca El Konuldu

Avusturya’da yürürlüğe giren yeni trafik yönetmeliği kapsamında, aşırı hız yapan 21 araç polis tarafından el konuldu. Yeni düzenleme, yerleşim içi ve dışı belirlenen hız sınırlarını aşan araçlara geçici müsadere ve sonrasında potansiyel açık artırma satışı öngörüyor.

Avusturya’nın Niederösterreich Eyaletinde Aşırı Hız Yapan Dokuz Araca El Konuldu

UTKAN HABER (Viyana) – 1 Mart 2024’ten  itibaren Avusturya’nın Niederösterreich eyaletinde yeni trafik düzenlemeleri çerçevesinde aşırı hız yapan dokuz araca el konuldu. Yasa dışı hızları nedeniyle el konulan bu araçlar, yasal süreçler tamamlandıktan sonra açık artırmayla satılabilecek.

1 Mart’tan itibaren yürürlüğe giren yeni trafik düzenlemeleri kapsamında, Niederösterreich’da aşırı hız yapan dokuz sürücünün aracına el konuldu. Polis sözcüsü Raimund Schwaigerlehner, noe.ORF.at’e yaptığı açıklamada, çoğunlukla kırsal yollarda hız limitlerinin aşılması sonucu bu durumun gerçekleştiğini belirtti. Örneğin, Lilienfeld bölgesinde izin verilen hızın iki katından fazla bir hızla ilerleyen bir motosiklet sürücüsünün aracına el konulduğu bildirildi.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Viyana’da Kültürel Çatışmalar Artarken, Başkan Yardımcısı Wiederkehr’den Ulusal Dayanışma Çağrısı

Viyana'nın Başkan Yardımcısı ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Christoph Wiederkehr, şehirde ...

Avusturya’da Tek Ebeveynlere ve Tek Gelirli Ailelere 1.500 Euro’ya Kadar Yardım

Avusturya'da tek ebeveynlere ve tek kazançlı ailelere yönelik mali destekler, ...

Avusturya | Steiermark Eyalet Valisi Drexler: Mültecilerin Aile Birleşimini Tamamen Durdurmalıyız

Steiermark Eyalet Valisi Christopher Drexler, mültecilerin aile birleşimi politikalarının tamamen ...

Avusturya’da Doktor Randevuları Haftalar Sonrasına Veriliyor: Özel Doktor Randevusu Hemen Alınıyor

Avusturya'da sağlık sistemi iki katmana ayrılmış durumda: Kasa doktorlarından randevu ...

Bu araçlar, yasal prosedürler tamamlandıktan sonra açık artırmayla satışa çıkarılabilecek. Kremser ilçe başkanı Günther Stöger, her bir el koyma durumunun bireysel olarak değerlendirildiğini, aracın kime ait olduğu ve sürücünün geçmişteki trafik sicilinin göz önünde bulundurulduğunu ifade etti. Ayrıca, leasingli veya kiralık araçlar söz konusu olduğunda, bu araçlar için özel bir işlem uygulanmakta ve bu araçlar açık artırmaya çıkarılmamakta olduğu vurgulandı.

Yeni Trafik Yönetmeliğiyle Şimdiye Kadar 21 Araç El Konuldu

İçişleri Bakanlığı’nın ilk değerlendirmesine göre, şimdiye kadar dokuz eyaletin sekizinde toplam 21 araç bu kapsamda el konuldu. Bu araçların en fazla olduğu bölge 7 araç ile Niederösterreich eyaleti olurken, Salzburg eyaletinde herhangi bir el koyma işlemi yapılmadı.

Ancak, el konulan araçların çoğu daha sonra sahiplerine iade ediliyor ve açık artırma yoluyla satılmıyor. Bunun nedeni, araç sahibi ile sürücünün farklı olması gibi durumlar olabiliyor. Örneğin, Mart sonunda İsviçre’den gelen ve bir kiralık beyaz BMW 530i ile saatte 223 km hız yapan 36 yaşındaki Sırp sürücünün durumunda olduğu gibi, araç sürücüye ait olmadığı için müsadere edilemedi.

Yeni düzenlemeler, aşırı hız yapan sürücülere karşı caydırıcı bir önlem olarak değerlendiriliyor, ancak el konulan araçların akıbeti konusunda sürücüler itiraz hakkına sahip. Bu süreç, bölge idare mahkemeleri tarafından sonuca bağlanacak.

1 Mart’ta Trafikten Men Edilen Araçların Açık Artırma Satışı
1 Mart’ta trafikten men edilen araçlar, açık artırmayla satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelirin, hız yapma cezası alan kişiye aktarılmayacağı belirtilmiştir. Bu gelirin %70’i Trafik Güvenliği Fonu’na yönlendirilecekken, kalan %30’luk kısmı ise cezanın uygulandığı ilgili yerel yönetim birimine verilecek. Bu finansal düzenleme, trafik güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamanın yanı sıra, yerel yönetimlerin trafikle ilgili projelerine de destek olmayı amaçlamaktadır.

Avusturya’da aşırı hız yapanın aracına el konulup satışa çıkartılacak
Trafik Yönetmelikleri (StVO) Yenilemesi, 1 Mart 2024 cuma gününden itibaren trafik kurallarına yönelik sert tedbirleri hayata geçiriyor. Yapılan düzenleme ile, yerleşim alanlarında saatte 80 km ve yerleşim dışı alanlarda 90 km üzerinde hız yapan sürücülerin araçlarına el konulabilecek. Bu durumda araçlar, açık artırma yoluyla satılabilecek.

Yasa dışı araba yarışlarına katılım gibi önceki suçlardan sabıkası olan sürücüler için ise kurallar daha da sıkı. Yerleşim içinde 60 km ve yerleşim dışında 70 km üzerinde hız yapılması durumunda, bu sürücülerin araçlarına el konulması ve mülkiyetin devredilmesi mümkün olacak.

Ayrıca, hız yapan kişi eğer kendisine ait olmayan bir araç kullanıyorsa, yürütme organlarına gelecekte, araçlara yerinde en fazla 14 gün süreyle geçici olarak el koyma yetkisi verilecek. Ancak, bu durumda araçların mülkiyetinin devredilmesi ve açık artırmayla satılması mümkün olmayacak. Bu kural, leasing veya kiralık arabalar için de geçerli olacak. Hız yapan kişinin ehliyetine ise aracı ömür boyu kullanma yasağı kaydı girilecek.

Ehliyetin Hız Yüzünden Geri Alınması

Şehir İçindeki Hız Aşımları İçin:

 • 41-60 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 61-80 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 81 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Şehir Dışı Yollardaki Hız Aşımları İçin:

 • 51-70 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 71-90 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 91 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Tekrarlayan İhlaller:

Tekrarlayan İhlaller:

 • Şehir içinde > 41-60 km/sa ve açık yollarda > 51-70 km/sa hız aşımında: En az 3 ay ehliyet geri alınma cezası (daha önce 6 hafta).
 • Diğer tüm aşım durumları için: En az 6 ay.
 • Son ihlalden itibaren dört yıl geçtikten sonra (daha önce iki yıl) işlenen ihlal, ilk defa işlenmiş sayılır.

Yeni Ceza Miktarları:

 • Şehir içinde 60 km/sa’den, şehir dışında 70 km/sa’den fazla hız aşımında: 500 Avro’dan 7.500 Avro’ya kadar ceza.
 • Sürüş yasağını ihlal durumunda: 700 Avro’dan 2.200 Avro’ya kadar ceza.

 

 

Yayınlama: 18.04.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.