Avusturya: Mülteciler İçin Yapılan Yurtdışı Polis Operasyonları 10 Milyon Euro’ya Mal Oldu

Avusturya’nın yasadışı göçle mücadelede yurtdışında gerçekleştirdiği polis operasyonları, tahmini olarak bu yıl on milyon Euro’ya mal oldu. NEOS milletvekili Stephanie Krisper, bu operasyonların insan hakları ihlallerine yol açabileceğini ve büyük bir bütçe yükü oluşturduğunu belirtiyor.

Avusturya: Mülteciler İçin Yapılan Yurtdışı Polis Operasyonları 10 Milyon Euro’ya Mal Oldu

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya, yasadışı göçle mücadele kapsamında yurtdışında gerçekleştirdiği polis operasyonlarıyla önemli mali yüklerle karşı karşıya. İçişleri Bakanlığı’nın NEOS milletvekili Stephanie Krisper’e verdiği bilgilere göre, bu yılki operasyonlar için tahmini olarak on milyon Euro harcandı, bunun büyük bir kısmı Macaristan’daki faaliyetler için ayrıldı.

Avusturya’nın Yurtdışı Polis Operasyonlarına Yüksek Maliyet
Krisper, Avusturya’nın yürütme görevlilerinin insan haklarına aykırı olabilecek operasyonlara katıldığına dikkat çekiyor. Macaristan’da gerçekleştirilen operasyonlarda Avusturya polislerinin silah kullanma ve tutuklama yetkilerine sahip olduğu, ancak tutuklanan kişilerin hemen Macaristan polisine teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Krisper, bu tür operasyonlarda insan hakları ihlallerinin yaşandığını iddia ediyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da yeni bonus: Bu kişilere 750 Euro ödeme yapılacak

Avusturya'da, bakım veren aile üyelerine yönelik yeni bir bonus düzenlemesi ...

Avusturya’da Kasım Ayında Enflasyon Sabit: Oran %5,4’te Kaldı

Avusturya'da Ekim ayına göre %0,4 artışla Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi ...

Avusturya’da Yetim Aylıklarına Zam: 2024 Yılında 24 Yaşına Kadar Olanlar İçin Aylık 672 Euro Olacak


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya’da Emekli Maaşlarına Zam: 2024 Yılında Asgari Emekli Maaşı 1.217 Euro’ya Yükselecek


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

“Operasyon Fox” Kapsamında 34 Polis Görevde
İçişleri Bakanlığı, Avusturya polislerinin Macaristan’daki sığınma işlemlerine dahil olmadıklarını ve hukuksuz uygulamaların gözlemlenmediğini belirtiyor. “Operasyon Fox” adı altında 34 polis memurunun görev yaptığı ve bu operasyonların Avusturya-Macaristan iç sınırında yoğun kontroller ve ortak devriyeler içerdiği açıklandı.

Operasyonlar kapsamında Macaristan’da yaklaşık 12.000, Sırbistan ve Karadağ’da ise 2.000 civarında tutuklama gerçekleştirildiği bildiriliyor. Bu faaliyetler, gelecek yıl daha da artırılabilir.

Krisper, Avusturya’nın yurtdışındaki bu tür operasyonlarının ülkenin güvenliğine nasıl katkı sağladığının belirsiz olduğunu ve Avusturya’daki polis kaynaklarının daha verimli kullanılması gerektiğini savunuyor. Bu operasyonların kabul edilemez ve sorumsuz olduğunu belirterek, derhal durdurulmalarını talep ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.