Avusturya Graz’da Boğmaca Enfeksiyonu Nedeniyle Bir Bebek Hayatını Kaybetti

Avusturya’da ağır bir Boğmaca enfeksiyonu nedeniyle birkaç haftalık bebek hayatını kaybetti.

Avusturya Graz’da Boğmaca Enfeksiyonu Nedeniyle Bir Bebek Hayatını Kaybetti

UTKAN HABER (Viyana) – Graz, Avusturya – Graz’da yaşanan trajik bir olayda, birkaç haftalık bir bebek, ağır bir Boğmaca (Keuchhusten) enfeksiyonunun seyri sonucu hayatını kaybetti. Graz Sağlık Dairesi Başkanı Eva Winter, “Kleine Zeitung” gazetesine bu üzücü haberi doğruladı.

Boğmaca, özellikle aşılanmamış yetişkinler ve takviye aşısı olmayan daha büyük çocuklar tarafından, henüz aşılanamayan iki aylık bebekler için ciddi bir tehlike oluşturur. Avusturya Sağlık Bakanlığı, 1-2 yaş arası çocuklarda aşılama oranının %85, 2-4 yaş arası çocuklarda ise %93 olduğunu belirtiyor. Ancak bu oranlar, Boğmacanın yüksek bulaşıcılığı karşısında yeterli korumayı sağlamak için hala yetersiz.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Viyana’da Kültürel Çatışmalar Artarken, Başkan Yardımcısı Wiederkehr’den Ulusal Dayanışma Çağrısı

Viyana'nın Başkan Yardımcısı ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Christoph Wiederkehr, şehirde ...

Avusturya’da Tek Ebeveynlere ve Tek Gelirli Ailelere 1.500 Euro’ya Kadar Yardım

Avusturya'da tek ebeveynlere ve tek kazançlı ailelere yönelik mali destekler, ...

Avusturya | Steiermark Eyalet Valisi Drexler: Mültecilerin Aile Birleşimini Tamamen Durdurmalıyız

Steiermark Eyalet Valisi Christopher Drexler, mültecilerin aile birleşimi politikalarının tamamen ...

Avusturya’da Doktor Randevuları Haftalar Sonrasına Veriliyor: Özel Doktor Randevusu Hemen Alınıyor

Avusturya'da sağlık sistemi iki katmana ayrılmış durumda: Kasa doktorlarından randevu ...

Boğmaca, çoğunlukla Bordetella pertussis bakterisi nedeniyle ortaya çıkan ve ağır seyirlerin özellikle bebekler, küçük çocuklar ve yaşlılarda görüldüğü yüksek bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık, damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşır ve Avusturya’da bildirimi zorunludur.

Winter, “Yetişkinler genellikle sadece öksürük hissederken, bu bakteri yeni doğan bebeklere bulaştığında tehlikeli hale gelebilir,” diye ekledi. Avusturya Sağlık ve Gıda Güvenliği Ajansı (AGES), çoğu ölüm vakasının ilk yaşam yılında meydana geldiğini belirtiyor.

Aşılama, hastalığın ve bulaşmanın önlenmesinde en etkili koruma yöntemidir. Bebekler, tamamlanan ikinci aydan itibaren, beşinci ve on birinci aylarda yapılacak bölümlerle aşılanabilir. Çocuk isteyen kadınlar için, bebeklerin mümkün olduğunca iyi korunabilmesi için üçüncü gebelik trimestinde bir takviye aşısı önerilir. Bebeklik dönemindeki temel bağışıklık kazanımından sonra, yedinci ile dokuzuncu yaş arasında ve ardından her on yılda bir takviye aşısı önerilmektedir.

Geçtiğimiz yıl, Styria Sanitätsdirektion’a göre, Avusturya genelinde 2780 Boğmaca enfeksiyonu bildirildi ve bu yılın sadece başlarında Styria’da zaten 445 bildirim alındı. Graz’da günlük olarak üç ila dört vaka bildiriliyor, bu da hastalığın ciddiyetini ve yaygınlığını gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı, ülkede son zamanlarda Boğmaca vakalarında güçlü bir artış gözlemlediğini belirtiyor. Özellikle yetişkinler arasında komplikasyonlar ve uzun süreli seyirler ile hastalık geçiren kişi sayısında son yıllarda önemli bir artış meydana geldi. Bu artışın bir kısmı, Corona pandemisi sırasında artan aşı karşıtlığına bağlanabilir. 40-45 yaş grubu, özellikle etkilenmiş durumda olup, 15-20 yaş ve 65-70 yaş gruplarında da Boğmaca vakalarında belirgin bir artış var.

Bulaşma riski, ilk öksürükten itibaren başlar ve hasta bu dönemde yüksek derecede bulaşıcıdır. Hastalık başlangıcından yaklaşık beş hafta sonrasına kadar devam eder. Sağlık Bakanlığı, Pertussis’li hastaların antibiyotik tedavisi başladıktan sonra beş ila yedi gün, eğer antibiyotik verilmezse 21 gün boyunca diğer insanlardan izole edilmesini önerir. Enfeksiyon geçirdikten sonra, yaklaşık beş yıl sonra bir takviye aşısı yapılmalıdır.

Antibiyotik tedavisi, mümkün olan en erken zamanda verildiğinde, hastalığın süresi ve şiddeti üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Bu, enfeksiyon zincirinin kesilmesi ve etkenin eliminasyonu amacıyla önemlidir.

Keuchhusten genellikle belirtisiz başlar ve tipik öksürük ataklarına, bazen kusmaya kadar giden, havlayan, darbe ve kramp şeklindeki öksürük nöbetleri ile devam eder. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar, eşlik eden zatürree ve artan bir solunum durması riski ile ağır hastalık seyirlerine maruz kalabilir.

Bu trajik olay, toplumda aşılamanın önemi ve özellikle yeni doğan bebekleri koruma ihtiyacını bir kez daha gündeme getiriyor. Uzmanlar, aşılamanın, Boğmaca gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemede kritik bir rol oynadığını ve toplumsal bağışıklık için esas olduğunu vurguluyorlar.

Yayınlama: 14.03.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.