Avusturya’dan Türkiye’deki depremzedeler için şimdiye kadar 9.5 milyon Euro yardım toplandı

Birçok Avrupa ülkesi, asrın felaketi sonrasında Türkiye için milyonlarca euro tutarında nakdi yardım topladı. AB’nin şimdiye dek Türkiye’de deprem bölgesine 8 milyon euroyu aşan tutarda insani yardım gönderdiği ve ek finansman ayırmak için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Avusturya’dan Türkiye’deki depremzedeler için şimdiye kadar 9.5 milyon Euro yardım toplandı
Yayınlama: 07.03.2023
A+
A-

UTKAN HABER (Viyana) – Birçok AB ülkesi Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye nakdi yardım toplamak için çeşitli kampanyalar düzenledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan 1 Mart’ta yapılan açıklamada, AB’nin şimdiye dek Türkiye’de deprem bölgesine 8 milyon avroyu aşan tutarda insani yardım gönderdiği ve ek finansman ayırmak için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Birçok AB ülkesi de nakdi yardım toplamak için çeşitli kampanyalar düzenledi.

Avusturya, depremlerin akabinde Türkiye’ye 3 milyon euroluk yardımda bulunacağını duyurdu.

Ülkedeki 9 eyalet de 2 milyon euroluk yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Aralarında Avusturya Kızılhaçı, Caritas yardım kuruluşu ve çok sayıda Türk sivil toplum kuruluşunun yanı sıra bireysel olarak toplananlarla birlikte yardımların toplam miktarı 9,5 milyon euroyu aştı.

Alman hükümeti, 21 Şubat’a kadar Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere yönelik 108 milyon avro değerinde afet yardımı ve insani yardım gönderdi. Bu rakamın 41 milyon avroluk bölümü Türkiye’ye yollandı, yaklaşık 8 milyon avroluk kısmı ise sadece ayni yardımlara ayrıldı.

Bu miktar peyderpey AFAD’ın hesabına aktarılıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.