Avusturya VCÖ açıkladı: Kadınlar mı erkekler mi daha çok kaza yapıyor?

Verkehrsclub Österreich (VCÖ) tarafından Kadınlar Günü münasebetiyle yapılan bir analize göre, kadınların otomobil kullanımları hem kendileri hem de diğer yol kullanıcıları için erkeklerden daha güvenlidir.

Avusturya VCÖ açıkladı: Kadınlar mı erkekler mi daha çok kaza yapıyor?
Yayınlama: 08.03.2023
A+
A-

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da Verkehrsclub Österreich (VCÖ) tarafından yapılan bir araştırma kadınların erkeklerden daha iyi araba kullandığı ortaya koydu. Buna göre, yaralanmalı trafik kazalarının üçte birini kadınlar, erkekler ise iki katı trafik kazası yapmaktadır.

Yollarda trafik kazalarında hayatını kaybeden erkeklerin sayısı, kadın sürücülere oranla yaklaşık üç katı olduğu belirtildi.

Verkehrsclub Österreich (VCÖ) uzmanı Lina Mosshammer, Avusturya İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere dayanarak hesaplanan sonuçları özetleyerek, “Erkekler kadınlar kadar güvenli bir şekilde otomobil kullanırlarsa, Avusturya’daki karayolu ölümlerinin sayısı yarı yarıya daha yüksek olurdu” dedi. 2019’dan 2021’e kadar trafik kazalarında 291 kadın öldü, ölümcül şekilde yaralanan erkek sayısı üç kat daha yüksek olduğunu ve 825 erkek sürücünün hayattını kaybettiğini söyledi. Geçen yılki oran benzerdi: ilk on bir ayda 86 kadın ve 253 erkek karayolu trafiğinde hayatını kaybetti.

VCÖ’ye göre, kadınlar genel olarak daha az kişisel yaralanmalı trafik kazasına da neden oluyor. İstatistik Avusturya’ya göre, polis araştırmalarına dayanarak, 2021’de yaralanmalı kazalara 10.088 kadın neden oldu. Bu tür kazalarda ise iki katı kadar yani  21.360 erkek sürücü yaralanmalara neden oldu. 2020 yılında da durum değişmedi (erkek: 20.175, kadın: 9.287).

VCÖ: Kadınlar daha çok yürüyor

Bununla birlikte, hareketlilik davranışı da erkeklerinkinden farklıdır: VCÖ’ye göre, kadınlar genellikle daha sık yürürler, biraz daha az araba kullanırlar ve çok daha az motosiklet kullanırlar. Toplu taşıma benzer sıklıkta kullanılmaktadır. Örneğin Vorarlberg ve Aşağı Avusturya’da kadınlar bir ulaşım aracı olarak erkekler kadar bisiklet kullanıyor, Graz ve Viyana gibi büyük şehirlerde ise erkeklerden daha az kullanıyorlar.

Alkollüyken ve araç kullanırken önemli fark
2019’dan 2021’e kadar trafik kazalarına karışan alkollü sürücülerin yüzde 86’sı erkekti. Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden biraz daha fazla günlük yolculuk yapıyor, ancak daha az kilometre: 2013/14’te ülke çapında yapılan en son araştırmaya göre, toplamda çeyrek kilometre daha az seyahat ediyorlar. Üçte iki oranında daha fazla alışveriş gezisi ve hatta yaklaşık dörtte üç oranında daha fazla alıp-bırakma seyahati gerçekleştiriyorlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.