Avusturya’da Çalışan Çiftler Aylık En Az 700 Euro Tasarruf Ediyor

Erste Bank ve Sparkasse tarafından yapılan yeni bir IMAS araştırması, Avusturyalıların ortalama olarak ayda 307 Euro biriktirdiğini gösteriyor. Bu miktar, son yıllarda belirgin bir artış göstererek yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Avusturya’da Çalışan Çiftler Aylık En Az 700 Euro Tasarruf Ediyor

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da yaşayanların tasarruf alışkanlıkları, Erste Bank ve Sparkasse tarafından yapılan yeni bir IMAS araştırması ile gün yüzüne çıktı. Araştırma, Avusturyalıların ayda ortalama 307 Euro biriktirdiğini ortaya koyuyor, bu da son yıllarda kaydedilen en yüksek tasarruf miktarı olarak dikkat çekiyor.

IMAS Araştırması: Erkekler Ayda Ortalama 347 Euro, Kadınlar İse 268 Euro Biriktiriyor
Erste Bank CEO’su Gerda Holzinger-Burgstaller, son on yılda tasarruf miktarının yaklaşık yüzde 70 arttığını belirtti. 2013 yılında bu rakam 181 Euro iken, geçen yıl 301 Euro’ya ulaşmıştı. Araştırma, erkeklerin kadınlardan daha fazla para biriktirdiğini gösteriyor. Erkekler ayda ortalama 347 Euro, kadınlar ise 268 Euro biriktiriyor. En yüksek tasarruf miktarı, 27-42 yaş arası kişilerde görülüyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da yeni bonus: Bu kişilere 750 Euro ödeme yapılacak

Avusturya'da, bakım veren aile üyelerine yönelik yeni bir bonus düzenlemesi ...

Avusturya’da Kasım Ayında Enflasyon Sabit: Oran %5,4’te Kaldı

Avusturya'da Ekim ayına göre %0,4 artışla Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi ...

Avusturya’da Yetim Aylıklarına Zam: 2024 Yılında 24 Yaşına Kadar Olanlar İçin Aylık 672 Euro Olacak


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya’da Emekli Maaşlarına Zam: 2024 Yılında Asgari Emekli Maaşı 1.217 Euro’ya Yükselecek


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Sparbuch (tasarruf hesabı) Avusturya’da en popüler yatırım türü olmaya devam ediyor. Avusturyalıların yüzde yetmiş beşi bu yöntemi kullanırken, yüzde sekseni yatırım yaparken güvenliği öncelikli tutuyor. Yalnızca yüzde otuz iki hisse senetlerine yatırım yaparken, katılımcıların altıda onu hisse senetlerinin zor anlaşılabilir olduğunu düşünüyor.

Koruma ve finansal bir yastık oluşturma, Avusturyalıların tasarruf hedeflerinin başında geliyor. Katılımcıların üçte ikisi acil durumlar için biriktirirken, yüzde altmışı uzun vadeli finansal koruma ve yüzde elli beşi büyük harcamalar için para biriktiriyor. Ancak yüzde yedi belirli bir neden olmaksızın biriktiriyor.

Holzinger-Burgstaller, pek çok kişinin satın alma gücü kaybının farkında olmadığını ve tasarruf hesabında yüksek faiz oranları olsa bile kayıp yaşandığını belirtiyor. Bankacı, “Kazançlı yatırım yapmak istiyorsanız, hisse senetlerinden kaçınamazsınız” diyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.