Avusturya’da Çalışanlara 3.000 Euro’ya Kadar Vergiden Muaf Anti-Enflasyon Primi Verilecek

Avusturya federal hükümeti, işverenlerin çalışanlarına 2024 yılında da 3.000 Euro’ya kadar vergiden muaf Anti-Enflasyon Primi verebilmesi için planlarını açıkladı. Bu prim, kısmi zamanlı çalışanlara da ödenebilecek.

Avusturya’da Çalışanlara 3.000 Euro’ya Kadar Vergiden Muaf Anti-Enflasyon Primi Verilecek

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da enflasyonla mücadele kapsamında, işverenler çalışanlarına 2024 yılında da vergiden muaf olarak 3.000 Euro’ya kadar Anti-Enflasyon Primi verebilecekler. Bu girişim, özellikle artan yaşam maliyetleri karşısında çalışanların mali yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

2022 yılında uygulanan ve özellikle turizm sektöründe ilgi gören bu prim, çalışanların yıllık maaşlarının 1,2 milyon kez bir parçası olarak belirlendi. Maliye Bakanı Magnus Brunner, sosyal tarafların bu talebi desteklemesi durumunda, hükümetin görüşmeye açık olduğunu belirtti. Yeni düzenlemeyle, 3.000 Euro’ya kadar olan tüm tutarlar bir iş anlaşmasının (örneğin toplu iş sözleşmesi) bir parçası olmalı.

Bu primin uygulanması için Aralık başı veya ortası gibi bir kararın alınması bekleniyor. Primin maaş artışının bir parçası mı yoksa ayrı bir bonus mu olduğu konusunda işverenler ve sendikalar arasında görüş ayrılıkları bulunuyor. İşverenler, bu vergi ve katkı payından muaf primi maaş artışı olarak kullanmayı tercih ederken, sendikalar tek seferlik ödemeleri maaşa ek olarak kabul etmeyi öneriyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da yeni bonus: Bu kişilere 750 Euro ödeme yapılacak

Avusturya'da, bakım veren aile üyelerine yönelik yeni bir bonus düzenlemesi ...

Avusturya’da Kasım Ayında Enflasyon Sabit: Oran %5,4’te Kaldı

Avusturya'da Ekim ayına göre %0,4 artışla Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi ...

Avusturya’da Yetim Aylıklarına Zam: 2024 Yılında 24 Yaşına Kadar Olanlar İçin Aylık 672 Euro Olacak


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya’da Emekli Maaşlarına Zam: 2024 Yılında Asgari Emekli Maaşı 1.217 Euro’ya Yükselecek


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya hükümetinin bu adımı, çalışanlara ekonomik rahatlama sağlamak amacıyla atıldı. Anti-Enflasyon Primi’nin maaş müzakerelerindeki rolü ve uygulanış şekli, işverenler ve sendikalar arasındaki müzakerelerle netleşecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.