Avusturya OMV ve Gazprom Arasındaki Gaz Tedarik Anlaşmalarından Çıkışı Planlıyor

Enerji Bakanı Leonore Gewessler, Avusturya’nın yarı devlet petrol ve gaz şirketi OMV ile Rus Gazprom arasındaki uzun vadeli gaz tedarik anlaşmalarından çıkışı hazırlamak istiyor. Wifo Ekonomi Araştırma Enstitüsü, anlaşma iptalinin ekonomik etkilerini ve Rus gazına bağımlılığın tehlikelerini analiz edecek. Bu anlaşmalar, 2040’a kadar devam ediyor ve büyük miktarlarda doğal gazın sabit alım zorunluluğu öngörüyor.

Avusturya OMV ve Gazprom Arasındaki Gaz Tedarik Anlaşmalarından Çıkışı Planlıyor

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya Enerji Bakanı Leonore Gewessler, Rusya ile olan doğal gaz bağımlılığını azaltma çabaları kapsamında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Gewessler, OMV ve Gazprom arasında devam eden ve 2040’a kadar süren gaz tedarik anlaşmalarından çıkış yap

ılması için bir analiz çalışması başlatılacağını duyurdu. Bu analiz, Wifo Ekonomi Araştırma Enstitüsü tarafından yaz aylarına kadar gerçekleştirilecek ve sözleşme iptalinin ekonomik etkileri ile uzun süreli Rus gazı bağımlılığının olası tehlikeleri incelenecek.

OMV ile Gazprom arasındaki mevcut anlaşmalar, Avusturya’nın büyük miktarlarda doğal gaz alımını garanti altına alıyor. “Take-or-Pay” olarak bilinen bu zorunluluk, Rus doğal gazı alınmasa bile ödeme yapılmasını gerektiriyor. Bu durum, Avusturya’nın Rus gazına olan bağımlılığını daha da derinleştiriyor ve gaz tüketiminin azalmasına rağmen, Rus gazının oranını artırıyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

OMV, herhangi bir yaptırıma tabi olmayan Rus doğal gazını birçok Avrupa ülkesi gibi ithal ettiğini belirtiyor. Şirket, yasama organının Rus gazından çıkış yapmak istemesi durumunda, bunun için öncelikle yasal temellerin oluşturulması gerektiğini ifade ediyor. OMV ayrıca, müşterilerini Rus gazı olmayan kaynaklardan da tedarik edebilecek kapasiteye sahip olduğunu vurguluyor.

Anlaşmalardan çıkışın nasıl ve hangi temelde mümkün olabileceği konusunda henüz bir belirsizlik söz konusu. E-Control CEO’su Wolfgang Urbantschitsch, Gazprom’un teslimat yapmaya devam ettiği sürece OMV’nin sözleşmeyi yerine getirmek zorunda kalabileceğini belirtiyor. OMV’nin gaz tedarik anlaşmaları, gizlilik koşulları nedeniyle kamuoyuna açıklanmıyor.

Avusturya’daki gaz tüketimi son yıllarda azalma gösterse de, Rus doğal gazının oranı hala yüksek. Gewessler, Avusturyalı enerji şirketlerini gaz siparişlerini çeşitlendirmeye zorlamak istiyor. Bu konuda yasal zorunluluklar getirilmesi planlanıyor ve ilgili düzenlemelerin “önümüzdeki haftalarda” hazırlanması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.