Viyana’da Araç Çalan, 300 Taksiye ve İşyerlerine Zarar Veren Genç Çete Yakalandı: 300.000 Euro Zarar

Viyana’da genellikle parklarda toplanarak hırsızlık yapmaya karar veren ve çoğunluğu göçmen kökenli olan, 12 ile 17 yaş aralığında 24 genç şüpheli, 300 taksiye ve çeşitli iş yerlerine zarar vermekle suçlanıyor. Polis, bu genç çetenin 500’den fazla suça karıştığını ve toplamda 300.000 Euro zarara neden olduğunu belirtiyor.

Viyana’da Araç Çalan, 300 Taksiye ve İşyerlerine Zarar Veren Genç Çete Yakalandı: 300.000 Euro Zarar

UTKAN HABER (Viyana) – Viyana Eyalet Kriminal Polis Teşkilatı, şehirde büyük bir suç dalgasına imza atan çocuk ve gençlerden oluşan bir çeteyi takibe aldı. Çete, 300 taksiye zarar vermek, dükkanları soyarak ve hareket halindeki arabalara havai fişek atarak ciddi bir kaos yaratmış. Polis, şimdiye kadar 500’den fazla suçun bu genç grubun hesabına yazıldığını ve toplam zararın 300.000 Euro’yu bulduğunu açıkladı.

Avusturya Kurier gazetesinin haberine göre, Şüpheliler, aralarında 12 yaşından 17 yaşına kadar altı çocuğun da bulunduğu, toplamda 24 kişilik bir grup. Çetenin, geçtiğimiz gece Viyana’da on iki taksiyi başarıyla açtığı ve muhtemelen eylemlerine devam edeceği belirtiliyor. Çete üyeleri, geçen sonbahardan beri aktif ve polis Ocak ayında soruşturmaları başlattı. Viyana Eyalet Kriminal Polis Teşkilatı Batı Şubesi’nin yardımcı müdürü Albay Bencza Martin, bir basın toplantısında çetenin takip altına alındığını duyurdu.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Viyana Şehir Merkezinde Petrol İstasyonları Arasında 12 Cent Fiyat Farkı Bulunuyor

Avusturya'da yakıt fiyatları Mayıs ayındaki tatil günleri ve uzatılmış hafta ...

Viyana’da Kültürel Çatışmalar Artarken, Başkan Yardımcısı Wiederkehr’den Ulusal Dayanışma Çağrısı

Viyana'nın Başkan Yardımcısı ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Christoph Wiederkehr, şehirde ...

Avusturyalı 91 Yaşındaki Milyoner Lugner Düğün Dansı Hazırlıklarına Küçük Arısıyla Başladı

Avusturyalı ünlü iş insanı Richard Lugner, 91 yaşında, "Bienchen" lakaplı ...

Viyana’da 13A Otobüs Şoförü Ağlayan Küçük Çocuklu Anneyi Otobüsten Attı

Viyana'da 13A otobüs hattında çalışan bir şoför, sürekli ağlayan küçük ...

Toplam 24 şüpheliden 16’sı Avusturya vatandaşı değil, Suriye, Afganistan, Çeçenistan, Sırbistan, Slovakya ve Tunus’tan gelmiş kişiler. Kalan sekiz şüphelinin çoğu göçmen kökenli. Çocuklar ve gençler, 350 araç hırsızlığından sorumlu tutuluyor, bunların 300’ü taksilere yapılan hırsızlık eylemleri. Ayrıca, Viyana ve Aşağı Avusturya’da dükkânlar ve otomat makinelerine yapılan onlarca hırsızlık, mala zarar verme ve yaralama olayları da bu çetenin hesabına yazıldı.

Çetenin bir hiyerarşi veya sabit yapısı olmadığı, genellikle parklarda buluşup hırsızlık yapacakları hedefleri belirledikleri belirtiliyor. Hedeflerinde genellikle taksiler var ve “Taksi yapalım,” TX plakalı taksilere yapılan hırsızlıklar için kullanılan bir kodmuş. Çete, bir acil durum çekiciyle araçların camını kırarak içindeki değerli eşyaları, nakit paraları, parfümleri ve şarj kablolarını çalıyor. Hatta, arabada sadece 10 Euro’luk bir banknot bile görülsün, hemen o arabayı kırıp açıyorlar.

Polis ile yaşanan kovalamaca olaylarında, çete üyeleri çaldıkları 19 araçla Viyana’da dolaşmış ve bu araçların 17’si hasar görmüş veya tamamen hurdaya çıkmış. Birkaç gün önce, çalınmış bir araçla yaşanan bir kovalamacada, bir çete üyesi polis aracını yoldan çıkarmaya çalışırken aşırı hız yapmış ve çalıntı araç Achau’da durdurulmuş. Ayrıca, 13 yaşındaki bir çete üyesi Reumannplatz’da bir kavgaya karışmış ve başka bir gence bacağından bıçakla saldırmış.

Çocuklar ve gençler zaten sorgulanmış. “İtiraf ediyorlar ama hiçbir pişmanlık göstermiyorlar,” dedi LKA dış büro yardımcı müdürü. Beş şüpheli şu anda tutuklu, ilgili dava süreçleri devam ediyor. Ancak, 14 yaşın altındaki altı şüphelinin cezai ehliyeti olmadığı için yargılanamayacakları belirtildi. Bu nedenle, özellikle taksi sürücüleri olmak üzere tüm araç sürücülerine değerli eşyalarını araçlarında bırakmamaları ve araçlarını her zaman kilitlemeleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

Yayınlama: 01.05.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.