Türkiye İzin Yolu Masrafları Çıktı: Romanya Üzeri Avrupa’ya Dönenler Yetişkin Başına 4 Karton Sigara Alabilirler

Avrupa’dan Türkiye’ye dönerken Romanya üzerinden yolculuk yapanlar, yakıt ve sigara alışverişleri sayesinde yaklaşık 500 Euro tasarruf edebilirler. Bu rota, akaryakıt fiyatlarının daha düşük olduğu bölgeleri kapsayarak ve sınır kapılarında bekleme süresini azaltarak maliyetleri düşürüyor.

Türkiye İzin Yolu Masrafları Çıktı: Romanya Üzeri Avrupa’ya Dönenler Yetişkin Başına 4 Karton Sigara Alabilirler

UTKAN HABER (Viyana) – Yaz tatilinin yaklaşmasıyla Avrupa’nın dört bir yanında yaşayan gurbetçiler tatil hazırlıklarına başladı. Bu yılın yaz döneminde, gurbetçilerin büyük bir çoğunluğu (%80) Macaristan üzerinden Türkiye’ye seyahat ederken, geri kalan %20’si Hırvatistan güzergahını tercih ediyor.

Sınır kapılarında beklemek istemeyen gurbetçiler için alternatif kapılar popüler bir seçenek haline gelmiş durumda. Bu kapıları kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, özellikle Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’da, navigasyon cihazlarının sürpriz rotalar sunabileceğidir. Bu yüzden bilmediğiniz sınır kapılarına gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Romanya yollarını bilmiyorsanız navigasyona uyup gitmeyiniz!

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Macaristan Otobanlarında Akaryakıt Fiyatları Şehir İçi Fiyatlarından 54 Forint Daha Yüksek

Macaristan’da otobanlarda akaryakıt fiyatları şehir içlerine göre litrede 54 Forint ...

Gurbetçilere Üzücü Haber: Yurtdışından Türkiye’ye İkinci Telefon Getirilmesine Yasak Getirildi

Türkiye'ye yurtdışından ikinci bir cep telefonu getirilmesine yasak getirildi; fazladan ...

Sıla Yolunda Otoban Ücretleri Cep Yakıyor: Almanya’dan Türkiye’ye Macaristan Üzerinden 109 Euro Vignet Ücreti Ödeniyor!

Almanya'dan Türkiye'ye karayoluyla seyahat eden Avrupalı gurbetçiler, yüksek uçak bilet ...

Sırbistan Sınır Kapısında Koruma Altındaki Papağan Ele Geçirildi

Sırbistan'ın bir sınır kapısında, gümrük memurları ve polis işbirliğiyle koruma ...

2024 yılı itibarıyla, Vignet gibi otoyol geçiş ücretlerinde artış yaşanırken, akaryakıt fiyatları da Romanya hariç Bulgaristan’a kadar olan bölgelerde 1.60 ile 1.70 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Akaryakıtlarınızı Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’den almanızı tavsiye ediyoruz. Gurbetçiler, Utkan TV Türkiye Yolu mobil uygulamasını kullanarak ‘YOL ASİSTANI’ hizmetlerinden yararlanabilir, bu sayede petrol istasyonları, oteller ve sınır kapıları gibi konularda kolayca bilgi alabilirler. Türkiye’ye gidiş ve Avrupa Dönüş yollarında rahat bir yolculuk yapabililer.

Viyana’dan İstanbul’a gidiş dönüş yaklaşık 3.120 kilometre. Bir dizel araç, yaklaşık 900 kilometrelik bir menzile sahip bir depo ile 3.5 depo yakıt tüketiyor. Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’da daha düşük akaryakıt fiyatları sayesinde toplam yol masrafları ise gidiş dönüş 550 Euro civarında oluyor.

 

“Türkiye Gidiş-Dönüş Masrafları Toplamı: 448 Euro”

  • Akaryakıt: 360 Euro
  • Avusturya Vinyeti: 19,20 Euro (9,60 Euro x 2)
  • Macaristan Vinyeti: 13,62 Euro (Aylık 5.210 HUF)
  • Sırbistan Otoyol Vinyeti (Gidiş): 19,50 Euro (2.240 RSD)
  • Bulgaristan Vinyeti: 15,35 Euro (30 Leva)
  • Romanya Vinyeti ve Köprü Ücreti: 9 Euro
  • Türkiye Köprü ve Otoyol Ücretleri: 5 Euro
  • İnternet (Gidiş-Dönüş 16 GB): 7 Euro


Öte yandan, Avrupa’da sigara fiyatlarına yapılan zamlar da dikkat çekiyor. Örneğin Avusturya’da sigara fiyatları şöyle güncellendi: Benson & Hedges Gold 6,80 €’dan 7,00 €’a, Camel Blue 6,00 €’dan 6,20 €’a yükseldi. Bulgaristan’da ise sigara paketleri 5,90 – 6,40 BGN (yaklaşık 3.00 – 3,20 Euro) arasında, bu da Avusturya fiyatlarının neredeyse yarısı anlamına geliyor.

AB kurallarına göre, araçtaki her yetişkin başına dört karton sigara alma hakkı vardır. Örneğin, araçta dört yetişkin varsa toplamda 16 karton sigara alabilirler. Almanya, Hollanda gibi ülkelerde sigara fiyatlarının daha yüksek olması nedeniyle bir karton sigarada yaklaşık 30 Euro tasarruf sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, Romanya’yı çıkmadan akaryakatınızı doldurursanız ve 16 karton alındığınızda yaklaşık 500 Euro tasarruf edebilirsiniz. Bu da gidiş-dönüş otomobil masraflarınızı karşılayacak ve Türkiye’ye yapılan yolculukta ekstra ufak bir masraf yapmış olacaksınız.

Yayınlama: 23.04.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.