Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu yarışacak

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği sonuçları; YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener son dakika ‘ikinci tur” açıklamasında bulundu. Peki, 2. tura kalan seçimler ne zaman yapılacak?


Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu yarışacak

2. tur seçim takvimi merak ediliyor. 2023 seçim sonuçları, YSK’nın açıklayacağı resmi sonuçlar sonrasında netleşecek. Peki 2. tura kalan seçimler ne zaman yapılacak?

Seçim 2. tura kalırsa hangi tarihte yapılır?

Yüksek Seçim Kurulu Ahmet Yener’in açıklaması şu şekilde;

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Sigaraya Bir Zam Daha: İşte Yeni Fiyat Tarifesi

Esse grubundaki sigaralara 3 TL zam yapıldı. Yeni fiyatlar 3 ...

Gurbetçilere Üzücü Haber: Yurtdışından Türkiye’ye İkinci Telefon Getirilmesine Yasak Getirildi

Türkiye'ye yurtdışından ikinci bir cep telefonu getirilmesine yasak getirildi; fazladan ...

Avusturya-Türkiye İlişkilerinde Yeni Perspektifler: Dışişleri Bakanı Schallenberg Ankara’da

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, 13-14 Mayıs tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ...

14 Mayıs 2023 tarihinde cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri tüm yurtta sorunsuz gerçekleşmiştir. Bu seçim sürecinde zorlu bir çalışma dönemi gerçekleştiren arkadaşlarıma ve kurum personeline teşekkür ediyorum.

Bu süreçte olgunlukla sonuçları bekleyen Türk milletine teşekkür ediyoruz.

Saat 15:15 itibarıyla yurt içi sandık %100 oranında açılmış olup yurt içi yüzde 84,92 olarak gerçekleşti. Yurt dışında ise %52,60 oranında bir katılım gerçekleşti. Yurt dışında 35 bin 875 bin oy. Kesin olmayan sonuçlara göre yurt içi yüzde 49,62, Kılıçdaroğlu 44,89 Oğan, %5.17, İnce’nin %0.44 oy aldığı görülmüştür.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI
28 Mayıs Pazar günü 2. tur seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Ülkemizde ilk defa gerçekleşecek 2. tur hakkın kısa bilgi vermek istiyorum. Geçici aday listesinin ilan edilmesinden sonra geçici aday ikamesine ilişkin sürecin belirlenmesine, son 2’ye kalan adaylardan herhangisinin adaylıktan çekilmesi halinde yerine bir sonraki adayın… Oy pusulaları sıralamada herhangi bir değişiklik olmayacak. Sıralamadaki adayın çekilmesi halinde diğer adayın bulunması şeklinde yer almaktadır. Sayın Erdoğan 1. sırada, sayın Kılıçdaroğlu 2.sırada yer alacak. Propaganda süreci başlamış bulunmaktadır.

Yayınlama: 15.05.2023
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.