Avusturya’da trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası 50 Euro’dan 100 Euro’ya yükseltilecek

Telefonla konuşma seyir halindeki birçok kişinin yaptığı hataların başında gelmektedir. Bunun sonucunda anlık bir dalgınlıkla birçok kaza yaşanmaktadır. Seyir halinde telefonla konuşmanın önüne geçilmek için birtakım caydırıcı cezalar uygulanmaktadır. Peki Avusturya’da araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın cezası ne kadar?Avusturya’da trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası 50 Euro’dan 100 Euro’ya yükseltilecek
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da 1 Mayıs’tan itibaren hükümet, cep telefonu ve emniyet kemeri ihlallerine ilişkin cezaları artıracak. Federal hükümet, Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’nda Motorlu Araçlar Yasası’nda (KFG) bir değişiklik başlattı.

Gelecekte, araba kullanırken cep telefonu kullanırken veya emniyet kemeri takmazken yakalanan herkes ceplerini kazmak zorunda kalacak.

1 Mayıs 2023’ten itibaren cezalar artıyor
Avusturya’da şu anda trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası 50 Euro, Emniyet kemeri takmamanın cezası ise 35 Euro’dur.  Tutarlar “caydırıcı etki yaratamayacak kadar” düşük. Bu nedenle organ görevlendirme cezaları 50 avrodan 100 avroya (cep telefonu ihlali) ve 35 avrodan 50 avroya (kemer/kask) çıkarılacaktır. Cezaları hemen ödemezseniz 140 euro (cep telefonu yasağı) veya 100 euro (kemer/kask) ödemeniz gerekiyor. Bu, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olması planlanıyor.

2022 yılında 130 bin 540 sürücüye cezai işlem uygulandı
Avusturya’da 2022 yılında yaklaşık 130 bin 540 sürücü trafikte cep telefonu ile konuştuğu için, 88 bin 394 kişiye ise Emniyet kemeri zorunluluğunu ihlal ettiği cezai işlem uygulandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.