Avusturya Cumhurbaşkanına ‘’Mumya ve bunak’’ diyen FPÖ Başkanı Kickl hakkında Van der Bellen kovuşturmadan vazgeçti

FPÖ lideri Kickl hakkındaki iftira soruşturmasına devam edilmeyecek. Federal Başkan Alexander Van der Bellen cezai kovuşturmadan feragat etti.


Avusturya Cumhurbaşkanına ‘’Mumya ve bunak’’ diyen FPÖ Başkanı Kickl hakkında Van der Bellen kovuşturmadan vazgeçti
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e hakaret eden FPÖ Genel Başkanı Herbert Kickl hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Kickl: Cumhurbaşkanı Van der Bellen’e ”Bunak ve Mumya” dedi
Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, FPÖ lideri Herbert Kickl’e yönelik hakaretlerle ilgili soruşturmada savcılığın cezai kovuşturmaya girmesine izin vermeyecek. Bu, Cumhurbaşkanlığı tarafından Salı günü yapılan bir yayınla açıklandı. Kickl, Ried im Innkreis’de siyasi ‘’Aschermittwoch’’ konulu konuşmasında devlet başkanını “mumya” ve “bunak” olarak nitelendirdi.

Van der Bellen, kovuşturma için Kickl’i temize çıkarmadı
Bunun üzerine Ried’deki savcılık soruşturma başlattı. Olayda bulunan Devlet Anayasayı ve Terörü Koruma Dairesi’nden bir memurun tutanak tutmasının ardından, savcılık Federal Cumhurbaşkanı’na bir yazı göndererek olayla ilgili cezai kovuşturmaya izin verip vermeyeceğini sordu.

Ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da belirtildiği üzere Federal Cumhurbaşkanı buna herhangi bir yetki vermeyeceğini belirtti. Van der Bellen, “ülkeye ve vatandaşlarına hizmet etmenin, güvenlik ve refahı sağlamanın” siyasetin görevi olduğunu söyleyerek bunu haklı çıkardı. Bu da en iyi siyasetçilerin birbirine hakaret etmek yerine “birbirlerine ve devletin kurumlarına saygılı davranmasıyla” olur diye açıklama yapıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.