Avusturya’da Oturum İzni Olanlar İçin Türkiye’de Kalma Süresi Sınırlaması

T.C. Viyana Başkonsolosluğu, Avusturya Yerleşim ve Oturum Kanunu hakkında bir duyuru yaparak, süreli ve süresiz ikamet iznine sahip yabancıların Türkiye’de kalabilecekleri sürelerle ilgili önemli bilgiler verdi. Süreli ikamet iznine sahip olanların bir yılda altı aydan fazla, süresiz izin sahiplerinin ise bir yıldan fazla Avrupa Birliği dışında kalmamaları gerektiği belirtildi.

Avusturya’da Oturum İzni Olanlar İçin Türkiye’de Kalma Süresi Sınırlaması

UTKAN HABER (Viyana) – T.C. Viyana Başkonsolosluğu, Avusturya’da ikamet eden yabancı vatandaşların oturum kanunlarına ilişkin önemli bir duyuru paylaştı. Avusturya Yerleşim ve Oturum Kanunu’na göre, süreli ikamet iznine (1 veya 3 yıl) sahip bireylerin bir yıl içinde altı aydan fazla Avusturya dışında ikamet etmemeleri gerekiyor. Süresiz ikamet izni sahipleri ise kesintisiz olarak bir yıldan fazla Avrupa Birliği ülkeleri dışında kalamazlar.

Son zamanlarda, bu sürelere uymayan Avusturya’da yaşayan vatandaşların, Viyana havalimanında ülkeye girişlerine izin verilmediği ve Türkiye’ye geri gönderildikleri vakaları yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu durumlar, yabancı vatandaşların dönüşlerinde sorun yaşamamaları için belirlenen sürelere dikkat etmelerinin önemini ortaya koymaktadır.

Başkonsolosluk, vatandaşların Türkiye’de Kanun’da belirtilen sürelerden daha fazla kalmaları gerektiği durumlarda, seyahatleri öncesinde ilgili Avusturya makamlarından (MA – 35) gerekli izinleri almalarının mümkün olduğunu belirtiyor. Bu prosedür, olası mağduriyetlerin önlenmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.