Avusturya’da İklim Bonusu 300 Euro’ya Yükselecek

Avusturya’da, iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla uygulanan İklim Bonusu, 2024 yılında 300 Euro’ya yükseltilmesi bekleniyor. Bu artış, CO2 vergilerindeki beklenen yükselişle ilişkilendirilerek, hem çevresel etkiyi azaltmayı hem de hane halkının finansal durumunu iyileştirmeyi hedefliyor.

Avusturya’da İklim Bonusu 300 Euro’ya Yükselecek

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da iklim değişikliği ile mücadele kapsamında uygulanan İklim Bonusu’nun, gelecek yıldan itibaren 300 Euro’ya kadar yükseltilmesi bekleniyor. Bu yıl %10 oranında artırılan bonus, daha yüksek CO2 vergileri temel alınarak yeni bir artışa hazırlanıyor.

İklim Bonusu’nun Geçmişi ve Geleceği

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

İklim Bonusu, Avusturya’da bu yıl ikinci kez ödendi. İlk başta yetişkinler için 100 ila 200 Euro arasında belirlenen miktar, geçen yıl enflasyon nedeniyle 250 Euro’ya yükseltildi. 2023 için ise 110 ila 220 Euro arasında bir artış yapıldı. Bu bonus, federal hükümetin CO2 fiyatlandırmasından elde edilen yıllık ek gelirlerle finanse ediliyor.

CO2 Vergilerinde Artış
Bu yıl, CO2 fiyatı ton başına 32,50 Euro olarak belirlendi ve gelecek yıl bu fiyatın 45 Euro’ya yükselmesi bekleniyor. Bu artış, Avusturya’ya yakıt ithal eden veya yerel olarak üreten tüm şirketler tarafından karşılanacak. Öngörülen bu artışla devlet gelirlerinin artması ve bu gelirlerin İklim Bonusu’na aktarılması hedefleniyor.

Tüketicilere Etkisi
CO2 fiyat artışının tüketiciler üzerindeki ilk etkisi, ısıtma yağı ve benzin fiyatlarında hissedilecek. Dizel ve benzinin litre fiyatlarının 12 Cent’e kadar yükselmesi bekleniyor. “Heute” gazetesine göre, ÖAMTC de bu artışa paralel olarak İklim Bonusu’nun %38 oranında artırılmasını talep ediyor.

2024 İklim Bonusu Beklentileri
2024 yılı için İklim Bonusu’nun 150 ile 300 Euro arasında olması bekleniyor. Kesin miktar, yaz sonunda Maliye Bakanlığı tarafından İklim Bakanlığı’na bildirilecek ve ödeme ikamet yerine göre aşamalı olarak yapılacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.