Avusturya’da 220 Euro’ya Kadar İklim Bonusu Ödemelerindeki Sorunlar

Avusturya’da bu yıl da İklim Bonusu ödemelerinde sorunlar yaşanıyor. FinansOnline hesabı olan vatandaşların otomatik olarak bonusları hesaplarına aktarılması gerekiyordu, ancak ödemelerde aksaklıklar meydana geldi.

Avusturya’da 220 Euro’ya Kadar İklim Bonusu Ödemelerindeki Sorunlar

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da vatandaşlara sağlanan İklim Bonusu ödemelerinde bu yıl da sorunlar yaşanıyor. Özellikle FinansOnline üzerinden işlemlerini yapan kişiler için bonusların otomatik olarak hesaplarına yatırılması beklenirken, bazı vatandaşlar bu süreçte sorunlarla karşılaştı. Geçen yıl yaşanan benzer sorunlar bu yıl da devam ediyor.

Avusturya’da bu yıl, 8,5 milyondan fazla kişi İklim Bonusu almaya hak kazandı. FinansOnline hesabı olan vatandaşların bonusları doğrudan hesaplarına havale edilmeliydi. Ancak bazı durumlarda, geçen yıl havale ile alınan iklim bonuslarının bu yıl kupon olarak verilmesi veya tersinin yaşanması gibi sorunlar ortaya çıktı.

Halk Savunuculuğu bürosuna gelen şikayetlere göre, ödeme sorunlarının nedenleri arasında yanlış veya eksik hesap bilgileri, hesap türü veya hesap sahibinin belirsizliği gibi faktörler bulunuyor. Klima Koruma Bakanlığı, yaşanan sorunların bu tür nedenlerden kaynaklandığını belirtiyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da yeni bonus: Bu kişilere 750 Euro ödeme yapılacak

Avusturya'da, bakım veren aile üyelerine yönelik yeni bir bonus düzenlemesi ...

Avusturya’da Kasım Ayında Enflasyon Sabit: Oran %5,4’te Kaldı

Avusturya'da Ekim ayına göre %0,4 artışla Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi ...

Avusturya’da Yetim Aylıklarına Zam: 2024 Yılında 24 Yaşına Kadar Olanlar İçin Aylık 672 Euro Olacak


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya’da Emekli Maaşlarına Zam: 2024 Yılında Asgari Emekli Maaşı 1.217 Euro’ya Yükselecek


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Bu durum, vatandaşlar arasında kafa karışıklığına ve memnuniyetsizliğe yol açıyor. İklim Bonusu, Avusturya hükümetinin iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adımı olarak görülüyor ve vatandaşların bu destekten yararlanabilmesi için sorunsuz bir ödeme süreci bekleniyor. Geçen yılla karşılaştırıldığında, bu yıl da ödeme sürecindeki aksaklıkların giderilmesi ve daha verimli bir sistem kurulması hükümetin gündeminde olmalıdır.

Avusturya’da İklim Bonusu Dağıtımı: Bazı Vatandaşlar 2024’e Kadar Beklemek Zorunda
2024 Şubat’ına kadar beklemesi gerekenler ise, Avusturya’da 2023’ün ilk yarısında taşınan veya ülkeye yeni gelen kişiler. İklim Bonusu, Avusturya’da başvuru yılında en az altı ay veya 183 gün ana ikametgahı olan herkese verilebilir. Bu durumlarda, ikametgah Temmuz ayında henüz net olarak belirlenememiş veya yeterli bildirim gününe ulaşılmamış olduğu için, İklim Bonusu için hak talebi henüz sağlanamamıştır.

İklim Koruma Bakanı Leonore Gewessler, bu yılki İklim Bonusu’nun toplam ödeme tutarının 1,467 milyar Euro olduğunu açıkladı. Karşılaştırma yapılırsa, 2022’de bu rakam yaklaşık dört milyar Euro idi. Geçen yıl uygulanan bölgesel sınıflandırma yöntemi ve Anti-Enflasyon Bonusu, bu yıl uygulanmadı.

Klimabonus 2023’ün yıl içindeki ödeme dönemi sona erdi. Klimabonus mektubunuzu son teslim tarihine kadar postaneden alamadıysanız lütfen iletişim formunu kullanın. Klimabonus 2023 hakkında kişiselleştirilmiş bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Klimabonus’unuzu 2024 yılının ilkbaharındaki ikinci ödeme döneminde alırsanız bunun sebebi aşağıdaki nedenlerden biri olabilir:

  • Avusturya içinde taşındınız. Hangi bölgesel kategoride en uzun süre yaşadığınızı ancak yıl sonunda tespit edebiliriz.
  • Yılın ilk yarısında Avusturya’ya taşındınız. Böylece 2 Temmuz 2023’teki ilk hak sahipliği tespitinde Klimabonus için temel şart olan 183 günlük ana ikametgâh – şartını henüz yerine getirmemiş oluyorsunuz.
  • Çocuğunuz yılın ilk yarısında doğdu. Böylece ilk veri sorgusundaki temel şartı henüz yerine getirmemiş oluyor.
  • Aile yardımının alıcısı değişti. Bir çocuk için Klimabonus, 2023 yılında en az altı ay boyunca aile yardımı alan kişiye ödenir. Bu şart 2 Temmuz 2023 tarihinde henüz yerine getirilmemişse Klimabonus 2024 yılının ilkbaharında ödenecektir.
  • Aile yardımının ödenmesi yılın ilk yarısında başlamıştır. Bu durumda da Temmuz ayında altı ay boyunca aile yardımının aktarıldığı bir kişi henüz tespit edilememiştir. Bu yüzden ikinci ödeme döneminde çocuğa Klimabonus ödenecektir.
  • Yılın ilk yarısında bir mahkeme veya yetkili makamlar tarafından gözaltında tutuldunuz veya özgürlüğünüzden mahrum bırakıldınız. Bu tür bir tutuklama veya tedbirde 183 günden fazla kalan kişiler Klimabonus alamazlar. Gün sayısını doğrulayabilmek için Klimabonus hakkı kontrolü 2023 yılının sonunda yapılacaktır.

Klimabonus’a ilişkin diğer soruları burada yanıtlıyoruz.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.