Avusturya | Graz’da kira gelirlerini gizleyen 59 yaşındaki adam 3 yıldan fazla sosyal yardım aldı


Graz’da küstah bir sosyal dolandırıcılık vakası ortaya çıktı. 59 yaşındaki Rumen uyruklu bir adam 3 yıl boyunca devletten haksız yere 21 bin Euro’dan fazla sosyal yardım aldı.


Avusturya | Graz’da kira gelirlerini gizleyen 59 yaşındaki adam 3 yıldan fazla sosyal yardım aldı

UTKAN HABER (Viyana) – Sosyal bir devlet olan Avusturya, her türlü dezavantajlı durumda (işsizlik, hastalık, geçim derdi vb.) birçok yardım ve destek programıyla vatandaşının yanında yer alıyor, ancak kimileri bu sistemi kötüye kullanıyor.

Sosyal bir devlet olan Avusturya, sosyal yardım dolandırıcılığıyla mücadelesine hız kesmeden devam ederken, 2022 yılının bilançosu açıklandı. 2021 yılına oranla sosyal dolandırıcılık vakalarında bir düşüş yaşandığı, öte yandan 2022 yılı itibariyle zararın yaklaşık 14,1 Milyon Euro olduğu açıklandı.

Haksız yere 21 bin Euro’dan fazla sosyal yardım aldı

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya | Niederösterreich’da Sahte Engellilikle 390.000 Euro Dolandırıcılık

58 yaşındaki bir Niederösterreich'lü adam, sahte engellilikle çeşitli sosyal yardımlar ...

Avusturya’da Genç Erkeklerde Kolon Kanseri Artışı: Nedenleri ve Önlemler

Avusturya'da yapılan bir araştırma, 50 yaşın altındaki erkeklerde kolon kanseri ...

Avusturyalı Talihli EuroMillionen’da Rekor 240 Milyon Euro Kazandı

Bir Avusturyalı, EuroMillionen çekilişinde şimdiye kadar dağıtılan en yüksek miktar ...

Avusturya | Vorarlberg’de Yaşayanlar için 500 Euro Konut ve Isıtma Yardımı Başvuruları 24 Şubat 2024’te Sona Eriyor

Vorarlberg eyaletinde 2023/24 Konut ve Isıtma Maliyeti Yardımı ödemelerinin başvuruları ...

Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti Graz’da yeni bir sosyal dolandırıcılık vakası ortaya çıktı. Sosyal Yardım Dolandırıcılığı” (SOLBE) soruşturma grubu, Kamu İstihdam Bürosu’nun (AMS) 59 yaşındaki Rumen hakkında şüpheli bir faaliyet raporu sunmasının ardından uzun süredir araştırılıyordu.

59 yaşındaki adam, kendi gelirinin olmadığını imzalayarak her seferinde onayladı. Ancak, adamın kira gelirleri veya bir geliri vardı ancak bunu gizlediği ortaya çıktı. Ocak 2017’den Mart 2020’nin ortalarına kadar üç yılı aşkın bir süre boyunca tekrarlayan şekilde İhtiyaç duyulan yardım (Mindestsicherung) başvuruları yapmıştı.

Kriminal polisinin soruşturması sonunda Rumen’in yıllardır Graz’da birden fazla daireye sahip olduğu şüphesi doğrulandı. Birkaç daireyi kiralayarak kendi gelirlerini oluşturdu, bu nedenle devam eden İhtiyaç duyulan yardım ödemeleri gerekli yasalara uygun olmadığı tespit edildi.

Rumen uyruklu şüpheli, ifadesinde kapsamlı bir şekilde suçunu itiraf etti. Kendisi hakkında şüpheli işletmeli ağır dolandırıcılık suçlamasıyla Graz Savcılığı’na bildirildi.

Soruşturma kapsamlı bir şekilde devam ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.