Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların yüzde 65,40’ı Erdoğan, yüzde 32,61’i Kılıçdaroğlu’na oy verdi

Almanyada cumhurbaşkanlığı seçim sandıklarının yüzde 99,86’sı açıldı.Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların yüzde 65,40’ı Erdoğan, yüzde 32,61’i Kılıçdaroğlu’na oy verdi

UTKAN HABER (Viyana) – Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışında kullanılan oyların sonuçları geliyor. An itibarıyla Cumhurbaşkanı seçiminde ilk sırada Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırada Kemal Kılıçdaroğlu yer alıyor. Milletvekili Genel Seçiminde ise ilk sırada Cumhur İttifakı, ikinci sırada ise Millet İttifakı bulunuyor.

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte, yurtdışı seçim sonuçları sorgulanıyor. Yurtdışında açılan sandık oranı ve çıkan sonuçlar belli olmaya başladı.

Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 9 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanlar 14 Mayıs’a kadar gümrük kapılarında oy verdi. Bu seçmenler için gümrüklerde 4 bin 671 gümrük sandık kurulu kuruldu.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Almanya’da Sel: Polis Yeni Ölümler Bildirdi ++ Genç İtfaiyeci (22) Trajedisi

Almanya'da meydana gelen şiddetli hava olayları ciddi sellere neden oldu. ...

Sigaraya Bir Zam Daha: İşte Yeni Fiyat Tarifesi

Esse grubundaki sigaralara 3 TL zam yapıldı. Yeni fiyatlar 3 ...

Almanya’yı Vuran Sel: İkinci Dalga Alarmı – Yolcu Gemisi Tahliye Edildi – Ölü Sayısı Artıyor

Almanya’daki sel felaketi devam ediyor. Güney bölgeleri fırtınalardan en çok ...

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışında kullanılan oyların sonuçları geliyor. An itibarıyla Cumhurbaşkanı seçiminde ilk sırada Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırada Kemal Kılıçdaroğlu yer alıyor. Milletvekili Genel Seçiminde ise ilk sırada Cumhur İttifakı, ikinci sırada ise Millet İttifakı bulunuyor.

Almanya’da seçim sonuçları şöyle:
Almanya (Açılan sandık: Yüzde 99,86)

-Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 65,40
-Millet İttifakı Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 32,61
-ATA İttifakı Sinan Oğan: Yüzde 1,29

İLK TURDA SEÇİLEBİLMEK İÇİN YÜZDE 50+1 OY GEREKLİ
14 Mayıs genel seçimlerinde oy kullanacak seçmen sayısı 64 milyon 113 bin 941 olarak açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener’in paylaştığı istatistiklere göre 4 milyon 904 bin 672 seçmen ilk kez bu seçimde oy kullandı. 14 Mayıs sabahı yurt genelinde 60 milyonun üzerindeki seçmen için 195 bin 705 sandık kuruldu. Bu sandıkların 4 bin 969’u yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları için gümrük ve dış temsilciliklerde, 21 bin 15’i ise köylerde kuruldu. 2007 yılında kabul edilen anayasa değişikliği uyarınca Cumhurbaşkanı adayının seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekmektedir. Bu da seçmen sayısının en az yüzde 50’si +1 oy demektir.

Salt çoğunluk olmazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak
Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak. Bunun için daha önce YSK tarafından hazırlanan seçim takvimi işleyecek.

Yayınlama: 15.05.2023
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.