Yazın Uçmak Yüzde On Daha Pahalı Olacak

Yaz mevsiminde uçak bileti fiyatlarının %10 artması bekleniyor, ana sebep havayolu şirketlerinin yeni jet teslimatlarında yaşanan teknik aksaklıklar ve artan seyahat talebi. Ryanair, Viyana’dan dört yeni destinasyon ekleyerek uçuş ağını genişletmeye devam ederken, yüksek havaalanı ücretleri büyümeyi engelleyebilir.


Yazın Uçmak Yüzde On Daha Pahalı Olacak

UTKAN HABER (Viyana) – Yaz mevsiminde uçak bileti fiyatlarında yaklaşık %10 oranında bir artış bekleniyor. Bu artışın ana sebebi, havayolu şirketlerinin Boeing ve Airbus gibi büyük uçak üreticilerinden teknik aksaklıklar nedeniyle yeterli sayıda yeni jet teslim alamamaları olarak gösteriliyor. Ryanair Başkanı Michael O’Leary, aynı zamanda artan seyahat talebinin de fiyatları yukarı çekeceğini öngörüyor.

Teknik sorunlar, Boeing’in 737 Max ve Airbus’ın 320neo modellerinin teslimatını sınırlıyor. Havayolları, genişletilmiş uçuş planları için bu jetlere büyük siparişler vermişti. Ancak, yaşanan teslimat sıkıntıları ve kerosen fiyatlarının belirsizliği, bilet fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Michael O’Leary, Haziran ayına kadar bile rezervasyonların şimdiden yoğun olduğunu belirtiyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Romania: The 122 Kilometer Long Sibiu-Pitești Highway to be Completed by 2028

Since the beginning of construction in spring 2020, only about ...

Romanya’daki 122 Kilometrelik Sibiu-Pitești Otoyolu 2028 Yılında Tamamlanacak

2020 ilkbaharında başlayan Sibiu-Pitești otoyolu çalışmalarından bu yana, toplam 122,1 ...

Almanya’da Loto’dan 9.9 Milyon Euro Kazanan Chico 1.5 Yıl İçinde 3 Milyon Euro Harcadı

Alman lotosundan 9.9 milyon Euro kazanan 42 yaşındaki Kürşat Yıldırım, ...

Ryanair, bu duruma rağmen Viyana’dan uçuş ağını genişletmeyi sürdürüyor. Şirket, Rijeka, Split, Tirana ve Olbia olmak üzere dört yeni destinasyon ekleyerek toplam uçuş hedefini 84’e çıkarıyor. Yeni rotalar için biletler 24,99 Euro’dan başlayacak fiyatlarla sunulacak. Bu genişlemenin sonucunda, yolcu sayısının %15 artarak 7 milyona ulaşması ve 2019’a kıyasla %160’lık bir artış yaşanması bekleniyor.

Ancak, Viyana’nın Avrupa’daki en pahalı on havaalanından biri olması ve yüksek havaalanı ücretleri, daha fazla büyümeyi engelleyebilir. Buna karşın, Ryanair, bilet başına ortalama 45 Euro gelir elde ederken, ek hizmetlerle bu rakam 20 Euro daha artıyor. Bu, şirketin koltuk başına sadece 31 Euro maliyetle operasyonlarını sürdürmesini sağlıyor. Ryanair’in Avusturya şefi Andreas Gruber, diğer havayolu şirketleriyle maliyet karşılaştırması yaparak, Ryanair’in rekabetçi avantajını vurguluyor.

Yayınlama: 21.02.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.