Aylık yaklaşık 2.000 Euro emekli maaşı alabilmeniz için 45 yıl boyunca ne kadar Brüt maaşınız olmalı?


Almanya’da emeklilik maaşı hesaplaması, kazanılan Entgeltpunkte (gelir puanları), erişim faktörü, güncel emeklilik değeri ve emeklilik türü faktörünü içeren karmaşık bir formüle dayanmaktadır. Entgeltpunkte, kişinin yıllık kazancının, o yıl için ortalama kazanca oranı ile hesaplanır ve emeklilik maaşının miktarını doğrudan etkiler.


Aylık yaklaşık 2.000 Euro emekli maaşı alabilmeniz için 45 yıl boyunca ne kadar Brüt maaşınız olmalı?


UTKAN HABER (Viyana) – Emeklilik planlaması, özellikle yüksek bir yaşam standardını sürdürmek isteyenler için erken yaşlarda başlaması gereken bir süreçtir. Almanya Münih’ten bir hesaplama örneği, emeklilik döneminde aylık 2000 Euro gelir elde etmenin mümkün olduğunu gösteriyor, ancak bu, belirli şartlara bağlıdır.

Emeklilikte Aylık 2000 Euro Nasıl Elde Edilir: Detaylı Bir Örnek Hesaplama
2022’de emekli olan kişilerin ortalama aylık emeklilik geliri 1084 Euro idi. 2024 yazında, bazı emeklilik alıcıları için bu miktarın artması bekleniyor. Ancak, birçok emekli için 2000 Euro’luk aylık bir emeklilik geliri sadece bir hayal kalıyor. Emeklilik miktarını hesaplamak için çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi gerekmektedir. Emeklilik formülü, Alman Emeklilik Sigortası’nın broşürlerinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır ve Entgeltpunkte, erişim faktörü, güncel emeklilik değeri ve emeklilik türü faktöründen oluşur.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Almanya’da Loto’dan 9.9 Milyon Euro Kazanan Chico 1.5 Yıl İçinde 3 Milyon Euro Harcadı

Alman lotosundan 9.9 milyon Euro kazanan 42 yaşındaki Kürşat Yıldırım, ...

22 Nisan 2024: Türkiye Yolunda Ülkelerin Güncel Akaryakıt Fiyatları ve Tasarruf İpuçları


22 Nisan 2024 itibariyle, Türkiye'ye seyahat eden Türk vatandaşları için ...

Viyana’da Akaryakıt Fiyatları yükseldi: 106 Günde Benzine 18 Cent, Motorine ise 9 Cent Zam

Akaryakıt fiyatlarında tabelalar değişti. Peki 17 Nisan 2024 Çarşamba günü ...

Emeklilik Hesaplama Örneği:

Bir kişinin emeklilikte aylık 2000 Euro alabilmesi için, özellikle Entgeltpunkte kritik önem taşır. Katkı yapılan her yıl için ilgili Entgeltpunkte’nin belirlenmesi gerekir. Kendi kazancınız, ortalama ücretle karşılaştırılarak ilgili yıl için Entgeltpunkte hesaplanır ve tüm yılların puanları toplanır. Ebeveynler için, çocuk başına ek Entgeltpunkte eklenir.

Hesaplama Detayları:

  • Focus.de portalının bir hesaplama örneğine göre, 1970 doğumlu bir adamın, 1988’den beri çalışarak ve maaşını zaman içinde artırarak, emekli olduğunda aylık yaklaşık 2105 Euro emeklilik alması mümkün olabilir. Bu, adamın kariyeri boyunca ortalamanın üçte biri kadar yüksek bir maaşla ve iki çocuk yetiştirerek 56 Entgeltpunkt toplaması durumunda geçerlidir.

Ancak, çok az insanın aylık 2000 Euro’dan fazla bir emeklilik geliri elde etmesi bekleniyor. Bunun için maaşın sürekli olarak ortalamanın neredeyse üçte biri daha yüksek olması ve erken emeklilik durumlarında genellikle daha düşük emeklilik gelirleriyle karşılaşılması muhtemeldir. Federal hükümete göre, 2021’de emekliliklerin %95’i 2000 Euro’nun altındaydı. Sadece 250.000 emekli, 2022’nin sonunda aylık 2400 Euro’dan fazla yasal emeklilik almayı başardı.

Bu örnek, emeklilik planlamasının ne kadar karmaşık olabileceğini ve erken planlama yapmanın önemini vurgulamaktadır. Aylık 2000 Euro veya daha fazla bir emeklilik geliri elde etmek, sadece yüksek maaşlarla ve uzun süreli katkılarla mümkün olabilir. Bu nedenle, emeklilik hedeflerinize ulaşmak için kariyerinizin erken dönemlerinde plan yapmaya başlamak önemlidir.

Yayınlama: 20.02.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.