Avusturya’da Esrarın Yasallaştırma Anketi: Toplum Bölünmüş Durumda

Yeşiller Partisi’nin Avrupa Birliği baş adayı Lena Schilling’in cannabisin yasallaştırılması talebi üzerine “Heute” gazetesinin gerçekleştirdiği anket, Avusturyalıların bu konudaki görüşlerini açığa çıkardı.

Avusturya’da Esrarın Yasallaştırma Anketi: Toplum Bölünmüş Durumda

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da, Yeşiller Partisi’nin Avrupa Birliği baş adayı Lena Schilling’in cannabisin cannabisin yasallaştırılması yönündeki talebi, ülkede geniş çapta tartışmalara yol açtı. “Heute” gazetesi için “Unique Research” tarafından yapılan bir ankette, Avusturyalıların bu talebe nasıl baktığı araştırıldı.

12-15 Şubat tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve 500 Avusturyalının katıldığı ankette, katılımcıların yarısı (%50) lisanslı mağazalarda cannabisin kontrol altında yasallaştırılmasını desteklediğini belirtti. %26’sı kesinlikle karşı çıkarken, %24’ü bu fikre sıcak bakmadığını ifade etti.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
2024 Yılında ORF’ye Kaydolan Viyanalı Kadının Hesabından 1.094 Euro Kesildi

Viyanalı bir kadın, ORF ev hanehalkı vergisi için kaydını yaptırdıktan ...

Avusturya’da Cennet Gibi Hayat: 56 Yaşındaki Adam 10 Yıldır İşsiz ve İşsizlik Maaşı Alıyor!

Avusturya'da işsizlik oranları artarken, uzun süreli işsizlerin yaşadığı zorluklar da ...

Avusturya’da Baba ve Oğul 118 km Hızla Yarıştı: Ehliyetleri ve Araçlarına El Konuldu

Avusturya'nın Steiermark eyaletine bağlı Kapfenberg kentinde baba ve oğul, şehir ...

Özellikle, Neos seçmenlerinin %69’u ve Yeşil Parti sempatizanlarının %54’ü cannabisin yasallaştırılmasını desteklerken, Muhafazakar ve Milliyetçi parti seçmenleri daha muhafazakar bir tutum sergiledi. ÖVP seçmenlerinde destek %38 iken, karşıtlık oranı %58’e ulaştı. FPÖ seçmenleri arasında ise liberalleşmeyi destekleyenler az bir çoğunlukla (%49’a %44) önde gidiyor.

Anket sonuçları, Avusturya toplumunun cannabis yasallaştırması konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Anket uzmanı Peter Hajek, konunun hala stabil olduğunu ancak toplumda fifty-fifty bir pozisyonlama olduğunu belirtiyor. Muhafazakar seçmenlerin çoğunlukla yasallaştırmaya karşı olduğunu, sol ve liberal grupların ise desteklediğini ifade ediyor.

Bu sonuçlar, Avusturya’da cannabis yasallaştırılması konusundaki tartışmaların devam edeceğini ve toplumsal görüş ayrılıklarının bu konuda önemli bir rol oynayacağını gösteriyor.

Yayınlama: 19.02.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.