Avusturya’da Eski İslam Öğretmeni Başörtüsü Baskısı Nedeniyle IGGÖ’ye Dava Açtı

Eski İslam öğretmeni Zeliha Ç., başörtüsü baskısı nedeniyle eski işvereni İslam Dini Cemaati’ne (IGGÖ) 60.000 Euro tazminat davası açtı; IGGÖ ise suçlamaları reddetti, karar birkaç ay içinde bekleniyor.

Avusturya’da Eski İslam Öğretmeni Başörtüsü Baskısı Nedeniyle IGGÖ’ye Dava Açtı

UTKAN HABER [Viyana] – Avusturya Der Standard’ta yer alan habere göre, Eski İslam öğretmeni Zeliha Ç., başörtüsünü çıkarması konusunda baskı yaptığı iddiasıyla eski işvereni İslam Dini Cemaati’ne (IGGÖ) aleyhine dava açtı. Ç., IGGÖ’nün kendisine yönelik baskılarının işini kaybetme tehdidi, devlet hizmetine alınma şansının dondurulması ve başka bir okula transfer edilme tehdidi şeklinde kendisini mağdur ettiğini belirtti. Bu nedenle 60.000 Euro tazminat talep eden Ç., yaşananların sadece kendisi için değil, benzer durumda olan diğer kişiler için de bir mesaj niteliği taşıdığını vurguladı.

IGGÖ ise yapılan suçlamaları reddederek, Zeliha Ç.’nin öğretmenlik yaptığı okulun kendisinden memnun olmadığını ve bu yüzden hiçbir zaman terfi almadığını savundu. Kuruluş, başörtüsü takmama durumunun işten çıkarma sebebi olmadığını ifade etti.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

Olaylar, Zeliha Ç.’nin bir denetçisinin kendisine başörtüsünü tekrar takması gerektiğini önerdiği bir döneme dayanıyor. Ancak bu öneri, denetçinin artık Zeliha Ç.’nin sorumlusu olmadığı bir zamanda yapıldı. Zeliha Ç., kendisine yapılan baskının özel hayatını da kapsadığını ve “müslüman olmayan davranışlar” nedeniyle devlet hizmeti pozisyonlarına alınmadığını iddia etti. Ayrıca, eski denetçisinden gelen baskıları kanıtlamak için gizli bir ses kaydı yapmış olup, bu kaydın mahkemede delil olarak kullanılamayacağını belirtti.

Davanın son duruşması geçtiğimiz Çarşamba günü yapıldı ve kararın birkaç ay içinde açıklanması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.