Avusturya’da enflasyon düşüyor: Ocak’ta yüzde 11,2 iken Şubat ayında yüzde 11’e geriledi

Avusturya son on yılların en yüksek enflasyon değerine ulaştı! Ana fiyat belirleyicisi olan hane enerjisi fiyatları başta olmak üzere birçok alanda fiyatlarda artış bekleniyor.Avusturya’da enflasyon düşüyor: Ocak’ta yüzde 11,2 iken Şubat ayında yüzde 11’e geriledi
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da enflasyon Şubat ayında sadece biraz düştü. İstatistik Avusturya’nın Perşembe günü yaptığı hızlı bir tahminine göre, fiyatlar geçen ay yüzde 11,0 arttı. Ocak ayında enflasyon yüzde 11,2 ile mevcut enflasyon dalgasının en yüksek seviyesi oldu. Enflasyon hesaplaması, fiyatların son 12 ayda, yani Şubat 2022’den Şubat 2023’e kadar ne kadar arttığı hesaplandı.

Şubat ayında yüksek enflasyon
Avusturya İstatistik Genel Müdürü Tobias Thomas Perşembe günü yaptığı açıklamada,’ ’Enflasyonu artıran etkenler gıdanın yanı sıra, hanehalkı enerjisi ve konaklama fiyatlarındaki artışlardan kaynaklanıyor. AB karşılaştırmaları için uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksi (HICP) de Şubat ayında yüzde 11,0 oldu. Diğer AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Avusturya’daki enflasyon şu anda daha yüksek. Örneğin Almanya Çarşamba günü Şubat ayı için yüzde 8,7’lik bir enflasyon oranı bildirdi ve Eurostat Perşembe günü Euro bölgesi için yüzde 8,5’lik bir değer açıkladı.’’ diye açıklama yaptı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.