Avusturya | Niedeösterreich’ta Patates Verimi Sert Hava Şartlarına Yenik Düştü

Uzun yılların ortalamalarının altında kalan patates hasadı, Aşağı Avusturya Tarım Odası’nın (LK NÖ) gündeminde.

Avusturya | Niedeösterreich’ta Patates Verimi Sert Hava Şartlarına Yenik Düştü

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde patates hasadı bu yıl beklenenden düşük gerçekleşti. Tarım Odası, zorlu hava koşullarını ve tel kurdunu başlıca nedenler olarak gösteriyor. İlkbahardaki soğuk ve nemli hava, ekim zamanlamasını geciktirdi ve büyümeyi yavaşlattı. Yerli üretimin azalmasıyla birlikte, süpermarketlerdeki teklifler kısmen ithal ürünlerle tamamlanmak zorunda kaldı.

Aşağı Avusturya Tarım Odası, bu yılki patates hasadının uzun yılların ortalamasının oldukça altında kaldığını açıkladı. Soğuk ve nemli ilkbahar koşullarının ekim zamanlamasını geciktirdiği ve sıcaklık artışlarıyla birlikte gelen kuraklığın büyümeyi daha da yavaşlattığı bildirildi. 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklar yumru büyümesini yavaşlatırken, 30 derece üzeri büyümeyi durdurdu.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya | Waldviertel’deki Bir Okul Pikrik Asit Tehlikesi Nedeniyle Tahliye Edildi

Avusturya'nın Niederösterreich eyaletindeki Waldviertel bölgesinde, Bad Großpertholz'daki Neue Mittelschule, kimya ...

Avusturya’da Bankacı Demans Hastası Kadından 700.000 Euro Çaldığı Söyleniyor

Waldviertel'den eski bir banka çalışanı, demans hastası 82 yaşındaki bir ...

Avusturya | Weistrach Bölgesinde Okul Servisi Kazası: Beş Çocuk ve İki Şoför Yaralandı

Weistrach'ta bir okul otobüsü ile otomobilin çarpıştığı trafik kazasında beş ...

Avusturya’da Park Ücretleri Yüzde 40 Daha Pahalı Olacaktı Ancak Belediye Başkanı İddialara Son Verdi

Tulln'da park ücretlerine yönelik yüzde 40'lık artış iddiaları, Belediye Başkanı ...

Pazarın durumunu daha da zorlaştıran yerli patates ekim alanının son üç yılda 24.251 hektardan 20.529 hektara düşmesi oldu. Yani yüzde 15’ten fazla bir azalmaya işaret ediyor. Bu, süpermarketlerin yerli ürün tekliflerinin yaz aylarında kısmen ithal mallarla tamamlanması anlamına geliyor. LK NÖ’ye göre bu, “hiç yaşanmamış bir durum” olarak nitelendiriliyor.

Patates üretiminde tel kurdunun zararı da dikkat çekici ölçüde arttı. İklim koşullarının değişmesiyle birlikte hastalık ve zararlı baskısının da arttığını belirten Tarım Odası, bu yılki zararların “korkunç” olduğunu ifade etti.

LK NÖ Başkan Yardımcısı Lorenz Mayr, bitki koruma ve sulamada daha fazla imkân talep ediyor. Mayr, Avrupa Birliği Çevre Komitesi’nin bitki koruma üzerindeki kısıtlamaları arttırma yönündeki kararını eleştirerek, bu tür keyfi yasakların tedariki riske attığını ve ithalata yönlendirdiğini belirtti. Mayr, “Yerli patateslerle güvenli bir tedarik istiyorsak, klasik sulama bölgelerinin dışında da uygun sulama imkanlarına ihtiyacımız var,” dedi ve ek olarak, üretimi ve tedariki güvence altına almak için uygun üretici fiyatlarının önemine vurgu yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.