Avusturya AMS Müdürü Kopf: Mülteciler İçin 100 Milyon Euro’ya Kadar Bütçe Talep Etti

İş Ve İşçi Bulma Kurumu Müdürü Johannes Kopf, Avusturya’daki iş gücü piyasasına mültecileri daha iyi entegre etmek için 50 ila 100 milyon Euro’luk özel bir bütçe istiyor.


Avusturya AMS Müdürü Kopf: Mülteciler İçin 100 Milyon Euro’ya Kadar Bütçe Talep Etti

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya AMS Genel Müdürü Johannes Kopf, ‘’Yerel iş gücü piyasasına gelecekteki mültecileri daha iyi entegre etmek ve 2024 için devam eden bütçe görüşmelerine 50 ila 100 milyon Euro’luk özel bir bütçe talep ettiğini belirtti. Bu talebi Pazartesi günü Maliye ve Çalışma Bakanlığı arasındaki mevcut bütçe görüşmelerine sundum,” diye açıklama yaptı.

Avusturya İş Ve İşçi Bulma Kurumu Müdürü Johannes Kopf’un, Pazartesi günü katıldığı ‘’Ö1-Morgenjournal’’ yayında yapmış olduğu açıklamalar;

Mültecilerin dörtte üçü Viyana’da yaşıyor

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da yeni bonus: Bu kişilere 750 Euro ödeme yapılacak

Avusturya'da, bakım veren aile üyelerine yönelik yeni bir bonus düzenlemesi ...

Avusturya’da Kasım Ayında Enflasyon Sabit: Oran %5,4’te Kaldı

Avusturya'da Ekim ayına göre %0,4 artışla Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi ...

Avusturya’da Yetim Aylıklarına Zam: 2024 Yılında 24 Yaşına Kadar Olanlar İçin Aylık 672 Euro Olacak


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

Avusturya’da Emekli Maaşlarına Zam: 2024 Yılında Asgari Emekli Maaşı 1.217 Euro’ya Yükselecek


2024 yılında Avusturya'da maaşlar ve emekli maaşları, özellikle asgari emeklilik ...

AMS’in mültecilere yeterince destek olmadığı eleştirilerine karşı çıkıyor. “Ancak daha fazlasını yapmalıyız. Ancak yüksek taleplerle başa çıkmak için finansal kaynakların eksik olduğunu belirtiyor. Şu anda ayda yaklaşık 1.200 mülteci yeni başvuruyor. Bütçenin büyük bir kısmı Viyana’ya gidecek, çünkü kayıtlı mültecilerin dörtte üçü orada yaşıyor.

Almanca kursları yeterli değil
Şu anda toplam 37.000 Konvansiyonel Mülteci ve Sürekli Koruma Altındaki Kişilerden 14.000’ü eğitimde, çoğu Almanca kurslarına katılıyor. Ukraynalılar bu sayıya dahil değil, onlar için özel bir düzenleme geçerlidir. Ancak bu önlemler özellikle gençler için yeterli değil. Sadece bir Almanca kursundan diğerine yönlendirilmemeliler. Tüm gün üretken bir şekilde meşgul olmalılar. Ayrıca Mesleki yönlendirme ve Almanca kursunun bir kombinasyonu gereklidir.

Birçok Ukraynalı mülteci hala kayıtlı değil
Ukrayna’dan gelen yaklaşık 18.000 mülteci şu anda Avusturya’da çalışıyor. Özellikle, hala iş piyasasında görünmeyen ve AMS’den iş aramayan büyük bir grup olduğunu eleştiriyor, çünkü hala dönüşlerine yoğun bir şekilde odaklanmış durumdalar. Bu anlayışlı bir durum olabilir, ancak savaşın gelişimi açısından mantıklı olmayabilir.

Birçok Ukraynalı mültecinin şu anda AMS’ye kayıtlı olmadığını başka bir neden, Niederösterreich, Kärnten, Salzburg ve Tirol’ün yaklaşık bir yıl önce kabul edilen yüksek yan gelir sınırını henüz uygulamamış olmalarıdır. Birçok kişi, temel geçim geliri için çok yüksek yan gelir endişesi taşıdığı için fazla çalışmaktan kaçınıyor. Sistemde işsizlik tuzağına izin vermemeliyiz, bu nihayet uygulanmalıdır.

Avusturya’da yaşayan mültecilere 485 Euro
Ekim 2022’de, hükümet ve bölgeler, mülteciler için temel geçim geliri için 110 Euro artı aile üyeleri başına en fazla 80 Euro olan yan gelir imkanını asgari ücret sınırı olan 485,85 Euro’ya yükseltme konusunda anlaştılar.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.