Alman Sürücü Avusturya’da Hız Limitini İkiye Katlayınca Arabasını Kaybetti

Avusturya’da bir Alman sürücü, hız limitinin neredeyse iki katı hızla seyir ederken polis tarafından durduruldu ve aracına el konuldu. Bu olay, ülkede hız ihlallerine karşı getirilen yeni yasal düzenlemelerin bir sonucu olarak gerçekleşti.

Alman Sürücü Avusturya’da Hız Limitini İkiye Katlayınca Arabasını Kaybetti

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’nın Wiesing bölgesinde A12 otoyolunda yapılan rutin bir hız kontrolü sırasında, 80 km/s hız sınırının oldukça üzerinde, 161 km/h hızla ilerleyen bir BMW tespit edildi. Tirol Eyalet Polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, araç Koblenz tescil plakalı ve 28 yaşındaki Alman bir sürücü tarafından kullanılıyordu.

Yeni Yasa Düzenlemesi: 1 Mart’tan itibaren Avusturya’da yürürlüğe giren yeni yasa değişikliği, aşırı hız yapan sürücülerin araçlarına el konulmasına olanak tanıyor. Bu olay, yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana aracına el konulan ilk Alman sürücü oldu.

Yasal İşlemler ve Ceza: Sürücü durdurulduğunda ehliyetine el konuldu ve aracı geçici olarak müsadere edildi. Kontrol Müfettişi Christian Viehweider, yaptığı açıklamada, “Sürücü hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve yetkili idari makamla yapılan görüşme sonrasında aracına geçici olarak el konuldu,” dedi. Ayrıca, Avusturya’da hız aşımı için ciddi para cezaları uygulanmakta; 30 km/h fazla hız için 150 Euro, tekrarlayan ihlaller için ise ceza 5000 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Viyana’da Kültürel Çatışmalar Artarken, Başkan Yardımcısı Wiederkehr’den Ulusal Dayanışma Çağrısı

Viyana'nın Başkan Yardımcısı ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Christoph Wiederkehr, şehirde ...

Avusturya’da Tek Ebeveynlere ve Tek Gelirli Ailelere 1.500 Euro’ya Kadar Yardım

Avusturya'da tek ebeveynlere ve tek kazançlı ailelere yönelik mali destekler, ...

Avusturya | Steiermark Eyalet Valisi Drexler: Mültecilerin Aile Birleşimini Tamamen Durdurmalıyız

Steiermark Eyalet Valisi Christopher Drexler, mültecilerin aile birleşimi politikalarının tamamen ...

Avusturya’da Doktor Randevuları Haftalar Sonrasına Veriliyor: Özel Doktor Randevusu Hemen Alınıyor

Avusturya'da sağlık sistemi iki katmana ayrılmış durumda: Kasa doktorlarından randevu ...

Aracın Akıbeti: Kufstein İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, araç, yapılan incelemeler sonucunda yasal gerekliliklere uygun bulunursa, sürücü tarafından tekrar alınabilecek. Ancak, tekrarlayan aşırı hız ihlalleri durumunda araç, açık artırmayla satışa çıkarılabilir.

Bu olay, Avusturya’daki sürücüler için bir uyarı niteliğinde ve hız sınırlarına uyulmasının önemi konusunda ciddi bir hatırlatma olarak kabul ediliyor. Avusturya İklim Koruma Bakanlığı, trafik güvenliğini artırmak ve yollardaki tehlikeleri azaltmak amacıyla bu tür yasal düzenlemeleri desteklemekte.

1 Mart’ta Trafikten Men Edilen Araçların Açık Artırma Satışı
1 Mart’ta trafikten men edilen araçlar, açık artırmayla satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelirin, hız yapma cezası alan kişiye aktarılmayacağı belirtilmiştir. Bu gelirin %70’i Trafik Güvenliği Fonu’na yönlendirilecekken, kalan %30’luk kısmı ise cezanın uygulandığı ilgili yerel yönetim birimine verilecek. Bu finansal düzenleme, trafik güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamanın yanı sıra, yerel yönetimlerin trafikle ilgili projelerine de destek olmayı amaçlamaktadır.

Avusturya’da aşırı hız yapanın aracına el konulup satışa çıkartılacak
Trafik Yönetmelikleri (StVO) Yenilemesi, 1 Mart 2024 cuma gününden itibaren trafik kurallarına yönelik sert tedbirleri hayata geçiriyor. Yapılan düzenleme ile, yerleşim alanlarında saatte 80 km ve yerleşim dışı alanlarda 90 km üzerinde hız yapan sürücülerin araçlarına el konulabilecek. Bu durumda araçlar, açık artırma yoluyla satılabilecek.

Yasa dışı araba yarışlarına katılım gibi önceki suçlardan sabıkası olan sürücüler için ise kurallar daha da sıkı. Yerleşim içinde 60 km ve yerleşim dışında 70 km üzerinde hız yapılması durumunda, bu sürücülerin araçlarına el konulması ve mülkiyetin devredilmesi mümkün olacak.

Ayrıca, hız yapan kişi eğer kendisine ait olmayan bir araç kullanıyorsa, yürütme organlarına gelecekte, araçlara yerinde en fazla 14 gün süreyle geçici olarak el koyma yetkisi verilecek. Ancak, bu durumda araçların mülkiyetinin devredilmesi ve açık artırmayla satılması mümkün olmayacak. Bu kural, leasing veya kiralık arabalar için de geçerli olacak. Hız yapan kişinin ehliyetine ise aracı ömür boyu kullanma yasağı kaydı girilecek.

Ehliyetin Hız Yüzünden Geri Alınması

Şehir İçindeki Hız Aşımları İçin:

 • 41-60 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 61-80 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 81 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Şehir Dışı Yollardaki Hız Aşımları İçin:

 • 51-70 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 71-90 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 91 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Tekrarlayan İhlaller:

Tekrarlayan İhlaller:

 • Şehir içinde > 41-60 km/sa ve açık yollarda > 51-70 km/sa hız aşımında: En az 3 ay ehliyet geri alınma cezası (daha önce 6 hafta).
 • Diğer tüm aşım durumları için: En az 6 ay.
 • Son ihlalden itibaren dört yıl geçtikten sonra (daha önce iki yıl) işlenen ihlal, ilk defa işlenmiş sayılır.

Yeni Ceza Miktarları:

 • Şehir içinde 60 km/sa’den, şehir dışında 70 km/sa’den fazla hız aşımında: 500 Avro’dan 7.500 Avro’ya kadar ceza.
 • Sürüş yasağını ihlal durumunda: 700 Avro’dan 2.200 Avro’ya kadar ceza.

Yayınlama: 15.04.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.