29 Ekim 2023: Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurduğu Cumhuriyet 100 Yaşında!

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, umutları tükenmiş bir milleti Milli Mücadele ateşiyle ayağa kaldırıp Anadolu’nun vatan olmasını sağlayarak bugün 100 yaşına giren Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.


29 Ekim 2023: Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurduğu Cumhuriyet 100 Yaşında!

UTKAN HABER (Viyana) – Yüz yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan, ulusal bilinci alevlendiren lider: Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Tarihe damgasını vuran bu büyük devrimci, milletini bir araya getirip bağımsızlık ateşiyle bağladı ve yeni bir ulusun doğuşunu sağladı.

Selanik’te, 1881 yılında doğan Atatürk, ilk eğitim yıllarını mahalle mektebinde geçirdi. Ancak hayatının dönüm noktaları, askeri eğitime adım attığı anlar oldu. Selanik Askeri Rüştiyesi, Manastır Askeri İdadisi derken Harp Okulu ve Harp Akademisi’ndeki başarılı yılları onu Türk ordusunda prestijli bir konuma getirdi.

Atatürk, genç yaşta pek çok cephede boy gösterdi. 1905’te Şam’da üstün hizmetlerinden dolayı Mecidi Nişanı’na layık görüldü. Fakat gerçek askeri dehası, Balkan Savaşları ve Trablusgarp’ta İtalyanlara karşı kazandığı zaferlerle kendini gösterdi. Tobruk ve Derne’de gösterdiği üstün liderlik yetenekleri, onun ulusal bir kahraman olarak tanınmasını sağladı.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
2024 yılında 4-10 yıllık pasaport ücreti 4.943 TL’den 7.909 TL’ye çıkabilir

2024 yılında Türkiye'de pasaport ücretlerinde büyük bir artış bekleniyor. 2023'te ...

Türkiye’den Sırbistan’a Seyahat Edeceklere Uyarı: Dönüş Bileti, Otel Rezervasyonu ve Nakit Para Gerekliliği

Sırbistan makamları, Türkiye'den turist olarak Sırbistan'a gidecek vatandaşların girişte bazı ...

Türkiye’de IMEI Kayıt Ücreti Artırılıyor: 20 Bin TL’den 31 Bin 692 TL’ye Çıkacak

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının Türkiye'de sisteme kaydettirilme ücreti, son ...

31 Mart Vakası’nda İstanbul’u savunan Hareket Ordusu’nun parçası olarak adından söz ettiren Mustafa Kemal, Balkan Savaşı’nda da Dimetoka ve Edirne’nin geri kazanılmasında büyük bir rol oynadı.

Bugün, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan, milletin bağımsızlık ve özgürlük sevdasını canlandıran bu büyük lideri, minnet ve saygıyla anıyoruz. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet, onun ilke ve inkılaplarıyla geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.