Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Sevilen Bağlama Öğretmeni Erdal İbili Hayatını Kaybetti

44 yaşındaki bağlama öğretmeni Erdal İbili, uzun süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. İbili’nin vefatı, onu tanıyanları ve sevenlerini büyük bir üzüntüye boğdu.

Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Sevilen Bağlama Öğretmeni Erdal İbili Hayatını Kaybetti

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Bamteli Müzik Eğitim Merkezi’nin sahibi ve saygın bağlama öğretmeni Erdal İbili yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek, 44 yaşında hayata veda etti. İbili, kariyeri boyunca yüzlerce öğrenciye müzik eğitimi vererek sanat dünyasına büyük katkılarda bulundu. Erdal İbili’nin vefatı, müzik camiasında büyük üzüntü yarattı! 

Erdal İbili’nin vefat haberini kuzeni Vural İbili, sosyal medya hesabından duyurdu. İbili, “Canımız, kardeşimiz ve değerli dostumuz Erdal İbili, amansız hastalığın mücadelesini kaybederek bugün hakka yürüdü. Devri daim mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
2024 Yılında ORF’ye Kaydolan Viyanalı Kadının Hesabından 1.094 Euro Kesildi

Viyanalı bir kadın, ORF ev hanehalkı vergisi için kaydını yaptırdıktan ...

Avusturya’da Cennet Gibi Hayat: 56 Yaşındaki Adam 10 Yıldır İşsiz ve İşsizlik Maaşı Alıyor!

Avusturya'da işsizlik oranları artarken, uzun süreli işsizlerin yaşadığı zorluklar da ...

Viyana’daki Bir Apartmanda Yeni Ev Kuralları: Balkonda Sigara İçmek Yasaklandı

Viyana'nın Ottakring bölgesindeki bir apartmanda, yeni ev kuralları gereği balkonda ...

Taziye Programı:
Erdal İbili için düzenlenecek taziye töreni, yarın saat 10:00 itibarıyla 21. Viyana Schererstraße 4 numarada bulunan Şah Hatayı Cemevi’nde (Mozaik Event Center) gerçekleşecek. 

İbili’nin Viyana’daki akrabaları, öğrencileri ve dostları, sosyal medya üzerinden başsağlığı mesajları paylaştılar. İbili’nin müzik alanındaki katkıları ve öğrencilerine olan adanmışlığı, onun mirası olarak hatırlanacak. Topluluk, değerli sanatçıya Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyor.

ERDAL İBİLİ KİMDİR?
1980 yılında Erzincan’ın Tercan köyünde doğan Erdal İbili, İbrahim İbili’nin oğlu olarak sade ve mütevazı bir hayata başladı. İbili, küçük yaşta ailesinin yanı sıra köyünün zengin kültürel mirasından da derin bir etki aldı.

1992’de, henüz 12 yaşındayken, hayatı beklenmedik bir şekilde değişti. Erzincan’da meydana gelen yıkıcı deprem, Erdal İbili ve ailesi için yeni bir başlangıcın habercisi oldu. Aile, umut ve yeniden başlama arayışı içinde Avusturya’nın başkenti Viyana’ya göç etti.

Erdal İbili: Müziğe Açılan Bir Kapı
Yeni ülkede genç Erdal İbili, memleket özlemi ve kültürel köklerine olan bağlılığı sayesinde müziğe yönelik tutkusunu keşfetti. Nusret Fırat ve Hasan Yılmaz gibi ustalardan bağlama dersleri alarak müzikal yolculuğuna başladı. Bağlama Öğretmeni İbili, zamanla Türkiye’de de ustalardan ders alarak bağlama konusundaki bilgisini ve becerisini geliştirdi.

Müzikal yeteneğini ve bilgisini genişleten Erdal İbili, Viyana’da Bam Teli Müzik Merkezi’ni kurarak önemli bir adım attı. Burada yüzlerce gence temel müzik teorisi, solfej, usul eğitimi, halk müziği teorisi ve repertuar üzerine bağlama dersleri verdi.

 

Yayınlama: 13.01.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.