Avusturya’da SPÖ Partisinin Yeni Genel Başkanı Hans Peter Doskozil OlduYukarı Avusturya Eyaleti’nin başkenti Linz şehri Tasarım Merkezin’de 609 SPÖ delegesi bugün eski SPÖ lideri Pamela Rendi-Wagner’in yerine kimin parti lideri olacağına karar verdi.

Avusturya’da SPÖ Partisinin Yeni Genel Başkanı Hans Peter Doskozil Oldu


Hans Peter Doskozil SPÖ’nün yeni başkanı ve dolayısıyla bir sonraki  Avusturya Parlamentosu Milletvekilleri seçimlerinde SPÖ Partisi’nin Başbakan adayı olacak. Linz’deki olağanüstü parti konferansında deleger oyların yüzde 53.01’ini alan Doskozil, yüzde 46.8’ini rakip aday Andreas Babler’e verdi. Görevdeki Pamela Rendi-Wagner, üye anketinde Doskozil ve Babler’in ardından ancak üçüncü gelmesinin ardından yeniden aday olmadı ve kurultaya katılmadı. Her biri 45 dakika süren iki adayın konuşmaları alkış aldı ve bazen ayakta alkışlandı. Özellikle Babler, yüksek sesle yaptığı dokunaklı bir konuşmayla delegelere ilham vermeyi başardı.

Doskozil  SPÖ Başkanı seçildikten sonra delegelere teşekkür etti ve “çok etkilendim” ve “içim kıpır kıpır oldu.” dedi.  Kısa adı SPÖ olan Avusturya Sosyal Demokratlar Partisi’nin  başına geçmesine izin verilmesi onun için “hayat boyu süren bir rüyanın” gerçekleşmesiydi  diyen Doskozil  dikkat çekiçi mesajlar verdi.

Seçime katılan 603 delegeden 601’i oy kullandı, toplam 596 geçerli oy sayıldı. Doskozil, SPÖ üyelik anketini yüzde 33.68 ile Babler’in önünde kazanmıştı. Zaferin hemen ardından Doskozil ilk hedeflerini belirledi ve aşırı sağcı FPÖ’nün yanı sıra  Hiristiyan Demokratlar olarak bilen kısa ÖVP olan Avusturya Halk Partisi ile de olası bir koalisyona karşı son dönemlerde çok kötü tecrübeler ile karşı çıktığını ifade ettikten sonra, ” Şimdi bu başarıyı bir ilk adım görüyorum.  İleri gitmeli, kendimizi organize etmeli, bir araya gelmeliyiz. Daha önce vaat edilenlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun dışında FPÖ ve ÖVP karşı daha iyi, daha adil bir göç politikası yapmamız gerekiyor.” dedi.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya Otobanlarında Fahiş Akaryakıt Fiyatları: Bir Depoda 34 Euro Fark Oluyor

Avusturya otobanlarında akaryakıt fiyatları şehir içinden çok daha yüksek olup, ...

Avusturya’da Hofer Marketler Zinciri 50 Şubeye Self Servis Kasaları Yerleştiriyor

Hofer, 2025'e kadar 50 şubesine self-checkout kasalar kurarak müşteri deneyimini ...

Avusturya Hofer Marketler Zinciri CEO’su: Daha Uzun Çalışma Saatlerine Gerek Yok!

Hofer, 2025'e kadar 50 şubesine self-checkout kasalar kurarak müşteri deneyimini ...

Babler’e yönelik uzlaştırıcı sözler

Yenilen rakibine yönelik uzlaştırıcı sözler de sarf eden Doskozil  seçimi kazandıktan sonra Babler’i sahnede kendisine katılmaya davet etti ve “bir araya gelmenin sembolik bir adımından” bahsetti ve Babler’i sahnede alkışladı. Buna Babler’de karşılık verdi ve Doskozil’i sahnede alkılaşdı.   Doskozil konuşmasını, “bu bizim zamanımız, bu sosyal demokrasinin zamanı” diyerek daha iyi zamanların yaratılmakta olduğunu söyleyerek bitirdi ve alkış aldı.

Babler gazetecilere yaptığı ilk açıklamada “çok dokunaklı bir andan” söz etti. Sosyal demokrasinin mücadeleye devam etmesi gerektiğini söyleyen Babler, seçim süreci boyunca SPÖ’ye yeni insanların katıldığını bir kez daha vurguladı. Doskozil, parti lideri olarak şimdi “SPÖ’de birliğe katkıda bulunacak adımlar atmalıdır” dedi.

Kaiser: “Sadece birlikten güç doğar”.

Karintiya Valisi Peter Kaiser, oylama sonucunun ardından yaptığı açıklamada SPÖ’nün “ancak birlik içinde güç bulabileceğini” söyledi. Sürecin artık sona ermiş olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Kaiser, önümüzdeki görüşmelerde “takım karakterinin ortaya çıkması gerektiğini” söyledi. Kendi gücüne ve pozisyonuna net bir şekilde odaklanmanın önemli olduğunu belirten Kaiser, “FPÖ ile koalisyon yapmama pozisyonu SPÖ’de yeni değil” dedi.

Sabah saatlerinde iki başkan adayı bir kez daha oy toplamayı başardı. Doskozil  halk ve yaşadığım eyaletin dostu olduğunu gösterip Burgenland’da ki  başarılarına atıfta bulunurken, Babler kendi değerlerine odaklanması gereken mücadeleci bir SPÖ’ye vurgu yaptı. İki aday daha sonra el sıkıştı. Sadece Babler ve Doskozil için değil, aynı zamanda görevden ayrılan ancak aramızda bulunmayan Genel Başkan Pamela Rendi-Wagner için de ayakta alkışlama töreni düzenlenmesi dikkat çekti.

Rendi-Wagner video aracılığıyla veda etti

Bir önceki  SPÖ başkanı Rendi Wagner,  partisinin üye referandumunda üçüncü gelmesinin bir sonucu olarak istifasını açıklamıştı. Rendi-Wagner parti konferansında hazır bulunmadı ancak delegeler kendisine alkışlarla teşekkür etti. Rendi-Wagner, bir kez daha dolaylı olarak tasfiye edilmesinden yakındığı bir Facebook paylaşımıyla veda etti. Yeni lidere görevi için “güç” ve SPÖ’nün ülkenin önde gelen siyasi gücü olmasını diledi.

“Sade” parti üyesi Berthold Felber başkanlık için üçüncü aday olarak başvurdu. Ona oy vermek isteyenler, oy pusulasındaki diğer iki ismin üzerini çizmek ve Felber’in adını eklemek zorunda kaldı. Toplam 609 delegeden 603’ü parti konferansında hazır bulundu; bu da yüzde 91’in üzerinde yüksek bir katılıma tekabül ediyor.

Tartışmaya çok sayıda katkı

Oylamadan önce uzun bir tartışma turu da yapıldı. Öncesinde bunun oylamayı saatlerce geciktirebileceğinden endişe ediliyordu, ancak sonuçta tartışma yaklaşık iki saat sürdü. Max Lercher gibi Doskozil’in destekçilerinden bazıları görüşlerini açıkça beyan ederken, karşı taraf içeriğe vurgu yaptı ve örneğin  kısa adı ÖGB olan Avustury Sendikalar Birliği lideri Wolfgang Katzian toplu sözleşmelerin önemini vurguladı. Çevre sözcüsü Julia Herr, Babler’e verdiği destekte en açık olanı olarak, ”  Babler’in uyandırdığı duyguların gelecekteki bir seçim zaferi için belirleyici olabilir.” dedi.

Yayınlama: 03.06.2023
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.