Avusturya’da Son Üç Yılda Patates, Un ve Yağ Fiyatlarında %44 Artış

Avusturya’da gıda fiyatlarındaki keskin artış, tüketicileri zorluyor; patates, un ve temel gıda maddeleri fiyatları son üç yıl içinde iki katına çıktı, genel fiyat artışı %44’ü buldu. Arbeiterkammer’ın araştırması, marka ürünlerdeki fiyat artışlarının daha belirgin olduğunu ortaya koydu.

Avusturya’da Son Üç Yılda Patates, Un ve Yağ Fiyatlarında %44 Artış

UTKAN HABER [Viyana] – Avusturya’da yaşanan fiyat artışı dalgası, özellikle gıda sektöründe tüketicileri zorluyor. Eylül 2021’den bu yana, en ucuz gıda maddelerinin fiyatlarında ortalama %44’lük bir artış yaşandığı gözlemlendi. Arbeiterkammer (İşçi Odası – AK) tarafından yapılan araştırmalar, bu artışın marka ürünlerde daha da belirginleştiğini ortaya koyuyor.

AK’nın Viyana’daki yedi büyük süpermarket ve discount market zinciri üzerinde yaptığı fiyat monitörüne göre, en ucuz yaşam ve bazı temizlik maddeleri Aralık 2022 ile Aralık 2023 arasında ortalama %1,6 oranında pahalılaştı. Ancak bazı gıda maddelerindeki fiyat artışı çok daha dikkat çekici. Örneğin, en ucuz patateslerin fiyatı bir yıl içinde %46 artarak 0,78 Euro’dan 1,14 Euro’ya yükseldi.

Yaklaşık %44’lük genel fiyat artışıyla birlikte, patates, ayçiçek yağı, penne makarna ve un gibi temel gıda maddelerinin fiyatları adeta iki katına çıktı. Özellikle patates fiyatlarının %102, ayçiçek yağı fiyatlarının %99, penne makarnanın %90 ve unun %88 oranında artması, tüketicilerin alım gücü üzerinde ciddi baskı oluşturuyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

Bunun yanı sıra, AK’nın Ocak 2024’te yaptığı bir diğer araştırma, online alışveriş platformlarında en ucuz kişisel bakım ve temizlik ürünlerinin fiyatlarının, bir önceki yıla göre ortalama %0,6 arttığını gösteriyor. Fakat mağazalarda bu ürünlerin fiyatları ortalama %1,3 oranında daha ucuz hale geldi. Marka ürünlerde ise fiyatlar yükselmeye devam ediyor; özellikle marka kişisel bakım ürünlerinin fiyatları online alışveriş sitelerinde ortalama %4,2, marka gıda ürünlerinde ise %4,5 oranında artış gösterdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.