Avusturya’da 233 Km/s Hızla Yakalanan İsveçli Sürücünün Arabası Açık Artırmaya Çıkarılmayacak!

İsviçreli bir sürücü, Avusturya’nın Oberösterreich eyaletinde A1 otoyolunda 233 km/s hız yaparken yakalandı; bu hız, izin verilen sınırı 93 km/s aşmaktadır. Sürücü, aracın kiralık olduğunu kanıtladığı için araç satılmayacak, fakat kendisi neredeyse 2.000 Euro ceza ödeyecek ve altı ay boyunca Avusturya’da araç kullanamayacak.

Avusturya’da 233 Km/s Hızla Yakalanan İsveçli Sürücünün Arabası Açık Artırmaya Çıkarılmayacak!

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’nın Oberösterreich eyaletinde, A1 otoyolu üzerinde rekor bir hızla ilerleyen İsviçreli bir sürücü, yasaların tam anlamıyla ağırlığını hissetti. İki hafta önce Sattledt bölgesinde gerçekleşen olayda, 36 yaşındaki sürücünün 233 km/s hızla seyrettiği tespit edildi. Bu hız, bölgedeki 130 km/s olan hız sınırını 93 km/s aşmaktadır.

Avusturya’da Hız Sınırını Aşan İsviçreli Sürücüye Ağır Ceza
Polis ekiplerinin radar kontrolleri sonucunda yakalanan sürücü, Avusturya trafik yasalarına göre ciddi cezai işlemlerle karşı karşıya kaldı. Wels-Land İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, normal şartlarda bu tür bir ihlalde aracın satılması gündeme gelebilirken, bu olayda farklı bir durum söz konusu oldu.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Viyana’da Kültürel Çatışmalar Artarken, Başkan Yardımcısı Wiederkehr’den Ulusal Dayanışma Çağrısı

Viyana'nın Başkan Yardımcısı ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Christoph Wiederkehr, şehirde ...

Avusturya’da Şehir İçinde 120 Km/s Hız Yapan Genç Ehliyetini Kaybetti! Babasına Ait Araca El Konulmadı

Avusturya'nın Linz şehrinde, saatte 120 kilometre hız yaparak trafik kurallarını ...

Avusturya’da Tek Ebeveynlere ve Tek Gelirli Ailelere 1.500 Euro’ya Kadar Yardım

Avusturya'da tek ebeveynlere ve tek kazançlı ailelere yönelik mali destekler, ...

Avusturya | Steiermark Eyalet Valisi Drexler: Mültecilerin Aile Birleşimini Tamamen Durdurmalıyız

Steiermark Eyalet Valisi Christopher Drexler, mültecilerin aile birleşimi politikalarının tamamen ...

Sürücü, aracın kendisine ait olmadığını ve İsviçre’de yaşayan bir kişiye ait olduğunu kanıtlayabildi. Kiralık olduğu belirlenen araç için, sürücü kiralama ve aracın sahibinin satın alma sözleşmesini sunarak durumunu açıkladı. Bu gelişme üzerine, ilgili makamlar aracın satılmayacağına karar verdi.

Ancak, sürücü bu olaydan tamamen sıyrılamadı. Aşırı hız yapmanın cezası olarak 1.290 Euro trafik cezası ile birlikte, çekici hizmeti için 700 Euro ödemek zorunda kaldı. Toplamda sürücünün ödemesi gereken miktar neredeyse 2.000 Euro’yu buluyor.

Ayrıca, sürücü üzerindeki yaptırımlar sadece maddi cezalarla sınırlı kalmadı. Avusturya yasalarına göre, bu derecede bir hız ihlali yapan bir sürücünün ehliyetine doğrudan el konulması gerekiyor. Bu nedenle, 36 yaşındaki İsviçreli sürücü, önümüzdeki altı ay boyunca Avusturya’da araç kullanma hakkını kaybetti. İl Başkanı Elisabeth Schwetz tarafından yapılan açıklamaya göre, bu süre zarfında sürücünün Avusturya’da herhangi bir araç kullanması yasaklandı. Dahası, sürücüye ait BMW için Avusturya yollarında ömür boyu sürüş yasağı getirildi.

1 Mart’ta Trafikten Men Edilen Araçların Açık Artırma Satışı
1 Mart’ta trafikten men edilen araçlar, açık artırmayla satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelirin, hız yapma cezası alan kişiye aktarılmayacağı belirtilmiştir. Bu gelirin %70’i Trafik Güvenliği Fonu’na yönlendirilecekken, kalan %30’luk kısmı ise cezanın uygulandığı ilgili yerel yönetim birimine verilecek. Bu finansal düzenleme, trafik güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamanın yanı sıra, yerel yönetimlerin trafikle ilgili projelerine de destek olmayı amaçlamaktadır.

Avusturya’da aşırı hız yapanın aracına el konulup satışa çıkartılacak
Trafik Yönetmelikleri (StVO) Yenilemesi, 1 Mart 2024 cuma gününden itibaren trafik kurallarına yönelik sert tedbirleri hayata geçiriyor. Yapılan düzenleme ile, yerleşim alanlarında saatte 80 km ve yerleşim dışı alanlarda 90 km üzerinde hız yapan sürücülerin araçlarına el konulabilecek. Bu durumda araçlar, açık artırma yoluyla satılabilecek.

Yasa dışı araba yarışlarına katılım gibi önceki suçlardan sabıkası olan sürücüler için ise kurallar daha da sıkı. Yerleşim içinde 60 km ve yerleşim dışında 70 km üzerinde hız yapılması durumunda, bu sürücülerin araçlarına el konulması ve mülkiyetin devredilmesi mümkün olacak.

Ayrıca, hız yapan kişi eğer kendisine ait olmayan bir araç kullanıyorsa, yürütme organlarına gelecekte, araçlara yerinde en fazla 14 gün süreyle geçici olarak el koyma yetkisi verilecek. Ancak, bu durumda araçların mülkiyetinin devredilmesi ve açık artırmayla satılması mümkün olmayacak. Bu kural, leasing veya kiralık arabalar için de geçerli olacak. Hız yapan kişinin ehliyetine ise aracı ömür boyu kullanma yasağı kaydı girilecek.

Ehliyetin Hız Yüzünden Geri Alınması

Şehir İçindeki Hız Aşımları İçin:

 • 41-60 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 61-80 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 81 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Şehir Dışı Yollardaki Hız Aşımları İçin:

 • 51-70 km/sa aşımı: 1 ay ehliyetin geri alınması.
 • 71-90 km/sa aşımı: En az 3 ay ehliyetin geri alınması.
 • 91 km/sa ve üzeri aşım: En az 6 ay ehliyetin geri alınması.

Tekrarlayan İhlaller:

Tekrarlayan İhlaller:

 • Şehir içinde > 41-60 km/sa ve açık yollarda > 51-70 km/sa hız aşımında: En az 3 ay ehliyet geri alınma cezası (daha önce 6 hafta).
 • Diğer tüm aşım durumları için: En az 6 ay.
 • Son ihlalden itibaren dört yıl geçtikten sonra (daha önce iki yıl) işlenen ihlal, ilk defa işlenmiş sayılır.

Yeni Ceza Miktarları:

 • Şehir içinde 60 km/sa’den, şehir dışında 70 km/sa’den fazla hız aşımında: 500 Avro’dan 7.500 Avro’ya kadar ceza.
 • Sürüş yasağını ihlal durumunda: 700 Avro’dan 2.200 Avro’ya kadar ceza.

 

 

Yayınlama: 05.04.2024
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.