Avusturya’da 2024’ten İtibaren Yeni ORF Ücreti: Tam Olarak Ne Yapmanız Gerekiyor

Avusturya’nın ulusal yayıncısı ORF, yeni bir ödeme modelini hayata geçiriyor. 2024 yılından itibaren tüm hanehalkları zorunlu bir yayın ücreti ödemekle yükümlü olacak.

Avusturya’da 2024’ten İtibaren Yeni ORF Ücreti: Tam Olarak Ne Yapmanız Gerekiyor

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da 1 Ocak 2024’ten itibaren her ana ikametgah adresi için yeni bir ORF Ev Hane Ücreti uygulamasına geçilecek. Bu yeni düzenleme, daha önce GIS ödeyenler için daha uygun olacak ve televizyonu olmayanların da ödeme yapmalarını gerektirecek. GIS’te zaten bir katılımcı numarasına sahip olanlar için herhangi bir aksiyon gerekmez ve mevcut bilgiler otomatik olarak yeni sisteme aktarılacak.

Yeni sisteme henüz dahil olmayanlar, ana ikametgah adreslerini orf.beitrag.at üzerinden kayıt ettirmeleri gerekecek. Kayıt yapılmazsa, adreste yaşayan bir kişiye yıllık ücret için bir tahakkuk gönderilecek. SEPA otomatik ödeme talimatı ve taksit ödeme seçenekleri mevcut olacak.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’nın Traiskirchen Sığınma Merkezi’nde Faslı Libyalıyı Bıçakladı

Traiskirchen sığınma merkezinde yaşanan bıçaklı saldırı, bir Libya vatandaşının ağır ...

Avusturya’da Arabayla İşe Gidenlere Müjde: Maliye’den 1.200 Euro’ya Kadar Destek

"Taxefy" uygulaması sayesinde vatandaşlar, vergi iadesi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirerek Maliyeden ...

Viyana Boku Üniversitesi’nde İçme Suyu Alarmı: Legionella Tehlikesi

Viyana'daki Boku Üniversitesi'nde yapılan rutin içme suyu kontrolleri sırasında Legionella ...

Avusturya’daki Okullarda Cep Telefonu Yasağı Gündemde: Eğitimciler ve Uzmanlar Arasındaki Fikir Ayrılıkları Derinleşiyor

Avusturya'nın Steiermark bölgesinde, okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda eğitimciler ...

1 Ocak 2024’ten itibaren her ana ikametgah adresi, bağımsız olarak ne kadar ve hangi cihazların kullanıldığından, ORF’un finansmanına katkıda bulunacak. Her ana ikametgah adresinde bir yetişkin, ayda 15,30 Euro’ya denk gelen sabit bir ORF katkısı ödeyecek. Bu, daha önce televizyon ve radyosu olanların ödediğinden daha uygun olabilir.

 

GIS’te henüz bir katılımcı numarası olmayanlar, ana ikametgahları için bir kişiyi kaydetmek zorunda olacak. Bu kayıt işlemi orf.beitrag.at üzerinden yapılabilir. Kayıt sırasında SEPA otomatik ödeme talimatına geçiş yapılabilir ve gerekli şartlar karşılanıyorsa muafiyet talep edilebilir.

Ana ikametgah adresinde kimse kayıt olmazsa, 2024 yılı için yıllık ücretin ödeneceği bir ödeme talimatı gönderilecek. GIS’te zaten bir katılımcı numarası olanlar otomatik olarak OBS’ye aktarılacak ve mevcut ödeme şekilleriyle devam edecek.

Muafiyetler de devam edecek ve orf.beitrag.at adresindeki çevrimiçi muafiyet hesap makinesi ile kontrol edilebilir. GIS Gebühren Info Service GmbH, ORF Kanunu sonucunda ORF Katkı Servisi GmbH’ya (OBS) dönüştürülecek ve yeni kırmızı-beyaz OBS logosu kullanılacak.

Eyaletler için aylık ORF ücretleri;

  • Viyana: 15,30 Euro
  • Niederösterreich: 15,30 Euro
  • Oberösterreich: 15,30 Euro
  • Salzburg: 15,30 Euro
  • Vorarlberg: 15,30 Euro
  • Tirol: 18,56 Euro
  • Steiermark: 19,48 Euro
  • Kärnten: 20,09 Euro
  • Burgenland: 20,30 Euro

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.