Avusturya | Burgenland Valisi Doskozil’den AB Dışı Sığınma Merkezleri Önerisi

Burgenland Eyalet Valisi Hans Peter Doskozil, Avusturya’nın sığınma politikasını eleştiriyor. “Göç sorunu” için çözüm olarak AB dışında prosedür merkezleri öneriyor.


Avusturya | Burgenland Valisi Doskozil’den AB Dışı Sığınma Merkezleri Önerisi

UTKAN HABER (Viyana) – Burgenland Eyalet Valisi Hans Peter Doskozil, AB’nin göç politikalarını eleştirerek AB dışında sığınma prosedür merkezleri oluşturulmasını önerdi ve antisemitik suçların artışını yanlış göç ile entegrasyon politikalarına bağladı. Ayrıca SPÖ’nün gelecek liderlik seçimlerinde eski rakibi Andreas Babler’a destek vereceğini ve 2025’teki eyalet seçimlerinden sonra siyaseti bırakacağını açıkladı.

Peter Doskozil, Avrupa Birliği’nin (AB) göç politikalarına yönelik eleştirilerde bulunarak, AB dışında sığınma prosedür merkezleri kurulması fikrini gündeme taşıdı. Federal SPÖ için de geçerli olduğunu düşündüğü bu öneriyi, Thomas Prantner’in danışmanlık ajansı C3’ün düzenlediği “Business-Talk” etkinliğinde dile getirdi.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya | Burgenland’da Park Halindeki Araçta Erkek Cesedi Bulundu

Burgenland'ın Oberwart kasabasında, Perşembe sabahı erken saatlerde bir park yerinde ...

Avusturya | Klingenbach Sınırında Suriye ve Türkiye Kökenli 37 Mülteci Yakalandı: Afgan Uyruklu Kaçakçı Gözaltında

Slovakya sınırında Burgenland eyaletinde 37 düzensiz kaçak göçmen yakalandı. Kamyonet ...

Avusturya polisi Deutschkreutz sınır geçişinde 46 göçmeni ölümcül tehlikeden kurtardı

Suriye vatandaşları yanında Türk vatandaşlarının olduğu 46 insan kaçak olarak ...

Vali Doskozil, artan antisemitik suç olaylarını, Orta Doğu’daki tırmanışa ve “yanlış göç ile entegrasyon politikalarına” bağlayarak, bu konuda federal ve eyalet hükümetlerini sorumlu tuttu. Önerilen prosedür merkezlerinin, sığınmacıların AB sınırları içine girmeden önce durumlarının değerlendirilip karara bağlanması gerektiğini vurgulayan Doskozil, böyle bir sistemin hem adil hem de etkili olacağını savundu.

Doskozil ayrıca, SPÖ içindeki gelecek Ulusal Konsey seçimleri ve partinin liderlik yarışına dair görüşlerini de paylaştı. Burgenlandlı delegelerin eski rakibi ve mevcut SPÖ lider adayı Andreas Babler’ı destekleyeceğini ve kendisinin de 2025 eyalet seçimlerine baş aday olarak katılacağını, bu sürecin ardından ise siyasi kariyerine bir son vereceğini belirtti.

Vali Doskozil, milyarder Dietrich Mateschitz’e yönelik SPÖ içindeki eleştirilere de sert yanıt verdi. Mateschitz’i yeniden dağıtım ve adalet konularında olumlu bir örnek olarak göstererek, Avusturya’nın çeşitli bölgelerinde sağlık için önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, yatırımcı Michael Tojner ile ilgili hukuki süreçlere de değinerek, Tojner’in maceraperest bir yatırımcı olduğuna işaret etti.

Vali Doskozil’in bu açıklamaları, Avusturya’daki göç ve entegrasyon politikalarına yeni bir bakış açısı getirebilir ve gelecekteki politika yapıcılar için bir tartışma zemini oluşturabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.