AB’den Türkiye’ye 1 milyar Euro Deprem yardımı yapılacağı açıklandı

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında yeniden yapılanma için Türkiye’ye 1 milyar Euro (1.07 milyar dolar) vereceğini açıkladı.


AB’den Türkiye’ye 1 milyar Euro Deprem yardımı yapılacağı açıklandı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen şiddetli depremler 11 ilde ağır yıkıma neden olmuş ve en az 50 bin 096 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

“Kış sürerken, milyonlar şu anda evsiz (durumdalar) ve çadırlarda yaşıyorlar” diyen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Yeniden yapılanma için seferber olmamız lazım. Evler, okullar ve hastaneler depreme karşı en yüksek güvenlik standardında yeniden inşa edilmeli. Su, sanitasyon ve diğer önemli altyapı tesisleri onarılmalı. Kamu hizmetleri ve işletmeleri yeniden başlamak için sermayeye ihtiyaç duyuyor; bu sayede insanlar geçimlerini sağlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) yetkilisi, Türkiye’deki depremlerin yarattığı hasarın 100 milyar doları aşacağını belirtmişti.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Romania: The 122 Kilometer Long Sibiu-Pitești Highway to be Completed by 2028

Since the beginning of construction in spring 2020, only about ...

Romanya’daki 122 Kilometrelik Sibiu-Pitești Otoyolu 2028 Yılında Tamamlanacak

2020 ilkbaharında başlayan Sibiu-Pitești otoyolu çalışmalarından bu yana, toplam 122,1 ...

Almanya’da Loto’dan 9.9 Milyon Euro Kazanan Chico 1.5 Yıl İçinde 3 Milyon Euro Harcadı

Alman lotosundan 9.9 milyon Euro kazanan 42 yaşındaki Kürşat Yıldırım, ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Bağışçılar Konferansına video konferans bağlantısında “Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor” demişti.

Yayınlama: 20.03.2023
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.