Avusturya | FPÖ Viyana Kulüp Başkanı Dominik Nepp: Okullarda tek tip üniforma zorunlu olsun

Avusturya okullarında kılık kıyafet tartışması büyüyor: 12 yaşındaki bir öğrenci okuldan atıldı

Avusturya | FPÖ Viyana Kulüp Başkanı Dominik Nepp: Okullarda tek tip üniforma zorunlu olsun

UTKAN HABER (Viyana) – Avusturya’da öğrencilerin giyimine yönelik büyük tartışmanın ardından FPÖ Viyana Kulüp Başkanı Dominik Nepp, şimdi “Okullarda tek tip üniforma  yönetmeliği” talep ediyor. Özgürlükçü parti başkanı, bununla aynı zamanda “öğrencilerin üzerindeki sosyal baskıyı hafifletmek” istediğini söylüyor ve özellikle Avusturya’daki okullarda çok kısa giyimlerin büyük bir tartışma kaynağı olduğuna dikkat çekiyor.

FPÖ Viyana Kulüp Başkanı Nepp: Avusturya okullarında tek tip üniforma zorunlu olsun!

Avusturya Klagenfurt’taki St. Ursula Özel Ortaokulu, öğrencilerin giyim tarzını yazılı olarak velilere bildirmesi üzerine ülke genelinde konuşulan bir konu haline geldi. Okul yönetimi tarafından velilere gönderilen mektupta, öğrencilerin artık “düzenli giyinmiş” olarak derslere katılmaları gerektiği belirtiliyor.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir
Avusturya’da Enflasyon Düşüyor: 2024 Mayıs Ayında Yüzde 3,3’e Geriledi

Avusturya'da enflasyon düşüş eğilimini sürdürüyor ve Mayıs ayında yüzde 3,3'e ...

Avusturya’da özel ev kiraları yüzde 9 arttı, konut fiyatları ise yüzde 2,6 düştü

Statistik Austria'ya göre, Avusturya'da özel ev kiraları 2022'ye göre yüzde ...

Viyana’da Galatasaray’ın Şampiyonluk Kutlamaları Başladı

Galatasaray, Konyaspor'u 3-1 yenerek Süper Lig şampiyonu oldu ve 24. ...

Viyana’nın Favoriten Bölgesinde Yine Olay: Polis Memuru Bıçaklı Saldırıya Uğradı

Viyana'nın Favoriten bölgesinde, 41 yaşındaki Ürdün vatandaşı bir adam, bıçakla ...

Mektupta, eşofman altlarının, çok kısa eteklerin, şortların, taytın, göbek açık tişörtlerin veya askılı tişörtlerin artık kabul edilmeyeceği vurgulanıyor. Ayrıca, etekler ve kısa şortlar için belirlenen bir kural da öne çıkıyor: Bunlar, dizden bir el genişliğinden daha kısa olmamalıdır.

Yeni giyim kuralları, okulun disiplin ve düzenine vurgu yaparken, bazı veliler arasında karışık duygulara neden oldu. Kimileri, bu tür kısıtlamaların öğrencilerin odaklanmasına yardımcı olabileceğini savunurken, diğerleri ise öğrencilerin kişisel ifadelerini kısıtlamak olarak değerlendirdi.

Okul, göbeği açık, tayt ve kısa şortları yasaklıyor
Okul Müdürü Bernd Huber, sıkı önlemin haklı olduğunu ve giyim kurallarının yeni olmadığını, ancak şimdi yazılı hale getirildiğini savunuyor. Kurallara uymayan öğrencilerin ciddi cezalarla karşılaşmayacağını, önce onlarla konuşacaklarını belirtti. Açık olan, kimseyi düzgün giyinmediği için eve göndermiyoruz.”dedi.

Klagenfurt’taki St. Ursula Özel Ortaokulu’nda bir hafta önce bir olay yaşandı. On iki yaşındaki bir öğrenci, kıyafet kuralları nedeniyle okuldan atıldı. “Kleine Zeitung” tarafından Çarşamba günü bildirildi.

12 yaşındaki öğrenci okuldan atıldı
Kız ve annesi geçen Perşembe günü bir “Okuldan atılma mektubu” aldı. Okul Müdürü Huber, şaşkın annesine “güvensizlik nedeniyle” okul sözleşmesini “derhal feshettiklerini” açıkladı. On iki yaşındaki kız şimdi yeni bir okul aramak zorunda kalacak.

Öğrencinin annesinin Kleine Zeitung medyasına yaptığı açıklamada, ‘’Kızım dünyayı artık anlamıyor. Arkadaşlarıyla yeni okul yılına başlamak yerine tek başına evde oturmak zorunda şikayette bulundu. Kızımın okuldan atılmasının ardından beş gün boyunca yalnız evde oturuyor ve annesi Pazartesi günü kamu okuluna kayıt yapmak için başvuru yaptım.’’ diye açıklama yaptı.

Öğrencinin okuldan atılmasının doğrudan nedeni, anne tarafından bir veli-öğretmen sohbet grubunda kıyafet kuralları hakkında yapılan bir yorum olmuş. Kadın, uzun süredir var olan kuralları “faşistoid” olarak adlandırmış. Uygunsuz kelime seçiminin kendisine üzgün olduğunu belirten Kärntnerli kadın, “Bunun için hemen özür diledim” diyor.

Okul Müdürü Huber, ‘’Velinin özürdilemesi için artık çok geç! Hatta okuldan çocuğunun atılma mektubunda kendisine; Okulumuza ve okul derneğine karşı bu tür suçlamaları ve/veya beyanları sürdürürse şayet hukuki adımlar atılacağı’’ bildirilmiş.

Anne, şimdi çocuğunun hatası yüzünden bu kadar sıkı bir ceza almasından “derin bir şekilde sarsıldığını” söylüyor: “Kızım hiçbir şey yapmadı, kıyafet kurallarını ihlal etmedi. Benim uygunsuz kelime seçimim için şimdi bu kadar ciddi bir ceza almasını anlayamıyorum.” dedi.

Yayınlama: 20.09.2023